Washington'daki saldırgan eski astsubay

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan bir donanma üssünde düzenlediği saldırıda 12 kişiyi öldürdükten sonra vurulan saldırganın 34 yaşındaki eski donanma astsubayı Aaron Alexis olduğu belirlendi.

Yaşları 46 ila 73 arasında değişen 12 kişiyi öldüren ve üç kişiyi de yaralayan Alexis'in olay yerinde öldürüldüğü açıklandı.

Saldırının ardından ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray ve Kongre binasında bayrakların yarıya indirilmesini emretti.

Polis önce Türkiye saatiyle 15:20'de saldırıda yer aldığı belirtilen iki 'potansiyel' saldırganı daha arıyordu.

Ancak yetkililer geniş kapsamlı aramaların ardından, Alexis'in tek saldırgan olduğuna kanaat getirdiklerini açıkladı.

FBI yetkilisi Valerie Parlave, ABD Donanması'nın dahili internet şebekesi üzerinde çalışan bir üstlenici firma için çalışan Alexis'in üsse girmek için gerekli karta sahip olduğunu söyledi.

ABD Donanması'ndan yapılan açıklamada, Forth Worth-Teksaslı Alexis'in 2007-2011 arasında astsubaylık yaptığı belirtildi.

Orduda disiplin vakaları

Alexis'in donanmadan neden ayrıldığı bilinmiyor, ancak adının açıklanmasını istemeyen ordu kaynakları ABD medyasına yaptıkları açıklamada, Alexis'in bazı disiplin vakaları olduğunu söyledi.

ABD medyasındaki haberlere göre Budizmi seçen Alexis'in, iki kez silah kullanmakla ilgili sabıkası bulunuyor.

Alexis'in 2004'te Seattle'da bir inşaat işçisine ait otomobilin lastiklerine ateş açmaktan gözaltına alındığı, 2010'da da Forth Worth'de üst kattaki daireye ateş ettiği, ancak bunun kazayla olduğunu söylediği kaydediliyor.

Görgü tanıkları, Alexis'in kafeteryada oturan ve koridordaki çalışanlara ateş açtığını söylüyor.

Yetkililer, Alexis'in polisle girdiği çatışma sonucu öldürüldüğünü açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, yeni bir toplu cinayetle karşı karşıya kaldıklarını belirterek saldırının kurbanları için dua ettiklerini söyledi.

Obama "Bunlar işlerini yapan kadın ve erkekler. Ülkeleri için ülke dışında görev yapmanın tehlikelerini bilen insanlar. Ama bugün, kendi ülkelerinde başlarına geleceğini düşünmedikleri bir saldırıyla karşı karşıya kaldılar" dedi.

Saldırının düzenlendiği donanma üssünde yaklaşık üç bin personel görev yapıyor.

Üssün görevi, ABD Donanması için gemi ve denizaltıları tasarlamak, inşa etmek ve satın almak.

İlgili haberler