Washington saldırganı akıl sağlığı tedavisi görmüş

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington'daki bir donanma üssüne saldırı düzenleyerek 12 kişiyi öldüren ve 8 kişiyi yaralayan eski astsubay Aaron Alexis'in akıl sağlığı sorunları nedeniyle tedavi gördüğü belirtiliyor.

Associated Press haber ajansı, olay yerinde vurularak öldürülen 34 yaşındaki saldırganın paranoya, uyku bozukluğu ve gaipten sesler duyma sorunları yaşadığını duyurdu.

Dünkü saldırının ardından, ABD Başkanı Barack Obama'nın emriyle Beyaz Saray ve Kongre binasında bayraklar yarıya indirildi.

Federal Soruşturma Bürosu FBI ve polis, Alexis'in tek saldırgan olduğuna kanaat getirerek diğer iki "potansiyel" saldırganı soruşturmayı durdurdu.

FBI yetkilisi Valerie Parlave, ABD Donanması'nın dahili internet şebekesi üzerinde çalışan bir üstlenici firma için çalışan Alexis'in üsse girmek için gerekli karta sahip olduğunu söyledi.

ABD Donanması'ndan yapılan açıklamada, Forth Worth-Teksaslı Alexis'in 2007-2011 arasında astsubaylık yaptığı belirtildi.

İki madalyası var

Üsse girdiği sırada yarı otomatik AR-15 tüfeği ve bir çifte taşıyan saldırganın, içerideki bir polisin tabancasını da aldığı kaydedildi.

Görgü tanıkları, Alexis'in önce bir koridordaki kişilere rastgele ateş açtığını, daha sonra bir balkondan aşağıdaki avluda bulunan işçileri hedef aldığını söylüyor.

Yetkililer, Alexis'in polisle girdiği çatışma sonucu öldürüldüğünü açıkladı.

Alexis'in donanmadan neden ayrıldığı bilinmiyor, ancak adının açıklanmasını istemeyen ordu kaynakları ABD medyasına yaptıkları açıklamada, Alexis'in bazı disiplin vakaları olduğunu söyledi.

Atılmadan önce Alexis'e 'Ulusal Savunma Hizmeti Madalyası' ve 'Terörizme Karşı Küresel Savaş Hizmet Madalyası' verildiği de belirtiliyor.

ABD medyasındaki haberlere göre Budizmi seçen Alexis'in, iki kez silah kullanmakla ilgili sabıkası bulunuyor.

Alexis'in 2004'te Seattle'da bir inşaat işçisine ait otomobilin lastiklerine ateş açmaktan gözaltına alındığı, 2010'da da Forth Worth'de üst kattaki daireye ateş ettiği, ancak bunun kazayla olduğunu söylediği kaydediliyor.

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, yeni bir toplu katliamla karşı karşıya kaldıklarını belirterek saldırının kurbanları için dua ettiklerini söyledi.

Obama "Bunlar işlerini yapan kadın ve erkekler. Ülkeleri için ülke dışında görev yapmanın tehlikelerini bilen insanlar. Ama bugün, kendi ülkelerinde başlarına geleceğini düşünmedikleri bir saldırıyla karşı karşıya kaldılar" dedi.

Saldırının düzenlendiği donanma üssünde yaklaşık üç bin personel görev yapıyor.

Üssün görevi, ABD Donanması için gemi ve denizaltıları tasarlamak, inşa etmek ve satın almak.

İlgili haberler