Kosova'da AB polisi öldürüldü

Kosova'nın kuzeyindki Mitroviça kentinde, Avrupa Birliği'nin bölgedeki güvenlik gücü Eulex'te görevli bir polis memuru öldürüldü.

Eulex, "korkakça bir şiddet eylemi" olarak nitelediği silahlı saldırıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını açıkladı. Eulex'ten yapılan açıklamada, personelden altı kişiyi taşıyan iki araca sabah saatlerinde bilinmeyen kişilerce ateş açıldığı belirtildi. Ölen polis memurunun kimliği açıklanmadı.

Gergin bölge

Kuzey'deki Sırplar ile Kosovalı Arnavutlar arasında bölünmüş bir kent olan Mitroviça sık sık gerginliğin yaşandığı bir bölge. Sırp Tanyug haber ajansına göre, saldırı Mitroviça ile Yarinye arasındaki bir yolda meydana geldi. Mitroviça'daki hastane yetkilileri, hastaneye ağır yaralı olarak getirilen polis memurunun kurtarılamadığını söyledi. Hastanenin çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Polis olayın meydana geldiği bölgeye girişleri de sınırladı. Kosova'nın 2008'de Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Eulex misyonu polis, adli konular ve gümrüklerden sorumlu olmuştu. Önemli oranda Sırp nüfusun bulunduğu Kosova'da sürekli gerginlik havası hakim. Kosova ve Sırbistan Nisan'da AB'nin arabuluculuğuyla ilişkilerini normalleştirmeye yönelik bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında, Sırpların çoğunlukta olduğu bölgelere kısmi özerklik verilmişti. Kosova'da 3 Kasım'da yerel seçimler düzenlenecek.

İlgili haberler