McCain: Ruslar, Putin'den iyisine layık

John McCain

Amerikalı senatör John McCain, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetimini yolsuzluk, baskı ve şiddet kullanmakla suçladı.

Rusya'da internette yayın yapan Pravda'ya "Ruslar, Putin'den daha iyisine layık" başlıklı bir makale yazan McCain, kendisinin Rusya karşıtı değil, Kremlin karşıtı olduğunu belirtti.

McCain, "Ben Rusya karşıtı değilim. Rusya yandaşıyım. Hatta, bugün sizi kötü bir şekilde yöneten rejimden daha çok Rus yandaşıyım." dedi.

Pravda.ru sitesindeki yazısında, Putin'in "Rus halkına inanmayan ve muhalefeti susturan bir zorba olduğunu" dile getiren McCain, Rusya liderinin seçimlere hile karıştırdığını, muhaliflerini hapse attırdığını veya öldürttüğünü ve yolsuzlukları teşvik ettiğini savundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı desteklemesini eleştiren Senatör McCain, bu yüzden Rusya'nın uluslararası saygınlığının zarar gördüğünü belirtti.

Putin de, geçen hafta New York Times'da yayımlanan makalesinde Amerikan yönetiminin Suriye siyasetini eleştirmişti.

Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Haber Servisi radyosuna yaptığı açıklamada Devlet Başkanı'nın makaleyi okuyacağını, ama bir yanıt vermesinin beklenmediğini söyledi.

Pravda.Ru sitesi ciddi bir haber sitesi olarak görülmüyor ve SSCB yönetimi sırasında yayımlanan Pravda gazetesiyle hiçbir ilişkisi bulunmuyor.

İlgili haberler