Hollanda'da 6 milyar Euro'luk tasarruf paketine tepki

Hollanda, her yıl Eylül ayının üçüncü salı günü gerçekleştirilen "Prens Günü", her zamanki gibi görkemli geçti.

Willem-Alexander, bu yıl ilk kez "Kral" sıfatıyla "gouden koets" adı verilen altın at araba ile Lahey'deki "Hall of the Knights"a geldi.

Kral Willem-Alexander, ortak oturumda biraraya gelen Senato ve Temsilciler Meclisi'ne hitabetti. Ardından da 2014 yılı bütçesi açıklandı.

Liberal Sağ Parti (VVD) ve İşçi Partisi (PvdA) koalisyonunun hazırladığı 2014 bütçesi ve yeni döneme ilişkin hükumet programı Prens Günü'nün "ihtişamını" yansıtmaktan uzaktı.

Sosyal demokrat - liberal sağ koalisyonu, fazladan 6 milyar Euro’luk kesintiler içeren yeni bir tasarruf paketi ile çıktı halkın karşısına. Paket, orta ve alt gelir gruplarına yeni ağır yükler getirecek.

Yeni bütçeye göre yatırımlar kısıtlanacak, halkın alım gücü 0,5 daha azalacak. Olumsuzluklar sadece bununla sınırlı değil:

Memurlar bir yıl daha ücret zammı alamayacak. Yaşlılara ödenen yardımlarda 25 Euro kesintiye gidilecek. Çocuk yardım ve çocuklara verilen eğitim ve kreş desteği kısıtlanacak. Sağlık ve yaşlı bakımına ayrılan pay azaltılacak. Hastanede tedavi yerine birinci basamak sağlık hizmetine ağırlık verilecek. Sağlık sigortası ödenekleri artırılacak, ilaç yardımı azaltılacak.

Dizel yakıta 3, otogaza 7 cent zam yapılacak. Alkollü içeceklerdeki vergi oranı yüzde 5,75 artırılacak. 19 cezaevi kapatılacak. Mahkûmlar 1 yıllığına günlük 12,5 Euro ödeyecek.

Ordu, yeni 35 savaş uçağı alacak ancak savunma bakanlığı bünyesinde 2 bin 400 iş sahası ortadan kalkacak. Üç garnizon kapatılacak.

Özellikle "dini kaygılar" içeren giyim kuşam ve davranışları nedeniyle iş bulamayanların aldığı sosyal yardım kesilecek.

Asıl önemlisi de işsizlik daha fazla artacak. En az 150 bin kişi daha işini kaybedecek. Resmi verilere göre işsizlik oranı yüzde 9 civarında.

Özellikle gençler arasında işsizlik oldukça yüksek. İşsizlikten en çok etkilenen kesim "batılı olmayan" yabancı kökenli gençler ve kadınlar. Özellikle Türk ve Fas kökenlilerin başı çektiği bu gruptaki işsizlik oranı şubat ayı verilerine göre yüzde 15,5. 15 -25 yaş aralığındaki "batılı olmayan" yabancı kökenli gençlerde ise işsizlik oranı yüzde 29.

Aynı yaş aralığındaki Hollandalı gençlerin işsizlik oranı ise yüzde 12 civarında. Bu tablo, gençleri geleceğe bakış konusunda karamsarlığa iterken, muhalefetin de tepkisine neden oluyor.

Kamuoyu yoklamalarına başı çeken Geert Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) ve ana muhalefetteki Sosyalist Parti (SP), tasarruf paketi ve hükümet politikalarını protesto etmek için sokağa iniyor. Cumartesi günü PVV Lahey'de SP'de Amsterdam'da kapsamlı bir protesto gösterisi gerçekleştirecek.

Bu aynı zamanda Wilders yandaşlarının ilk kitlesel eylemi olacak. Başbakan Mark Rutte'ye' "Her gün 500 Hollandalı işini kaybediyor. Sen ise Romen ve Bulgarlar'a kapıyı açıyorsun. Dilerim işini kaybedenlerden birisi olursun" diyen Wilders, özellikle Avrupa Birliği (AB) politikalarını eleştiriyor. Euro yerine eski para birimi Gulden'e geçilmesini savunan Wilders, bu çıkışlarıyla geniş kesimlerin sempatisini topluyor.

İlgili haberler