Kenya'da alışveriş merkezine saldırı: 11 ölü

Kenya İçişleri Bakanlığı, başkent Nairobi'de bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıda en az 11 kişinin öldüğünü açıkladı.

Kızıl Haç ölü sayısını 20 olarak açıklamıştı. Saldırıda onlarca kişinin de yaralandığı haber veriliyor.

Görgü tanıkları kentin en lüks alışveriş merkezlerinden biri olan Westgate'e el bombaları atan saldırganların yedi kişiyi rehin aldığını söylüyor.

Bazı görgü tanıklarına göre saldırganlar, Müslümanlar'dan binayı terk etmelerini istedi ve sadece Müslüman olmayanların hedef alınacağını belirtti.

Kenya Hükümeti, başlangıçta soygun girişimi olarak duyurulan olayın bir "terör saldırısı" olduğunu açıkladı.

Görgü tanıkları, birçok kişinin panik içinde alışveriş merkezinden kaçtığını, bazı yaralıların süpermarketlere ait alışveriş arabalarıyla taşındığını aktarıyor.

Rehinelerin kurtarılması için binaya askerlerin girdiği haber veriliyor.

Somalili radikal İslamcı örgüt, Kenya'nın Somali'ye asker göndermesine misilleme olarak bu alışveriş merkezine saldıracağı tehdidinde bulunmuştu.

Eş-Şebab saldırıyla ilgili açıklama yapmadı.

Binanın çevresi kuşatılmış durumda. Görgü tanıkları bazı saldırganların başlarında örtü olduğunu ve kadın mı erkek mi olduklarının bilinmediğini söylüyor.

Olay yerinde bulunan BBC Nairobi muhabiri Anne Soy binanın üzerinde askeri helikopterlerin dolaştığını ve tanklar gördüğünü aktardı.