Pakistan, Taliban'ın kurucusunu 'serbest bıraktı'

Pakistan'ın, Afgan Taliban'ın kurucularından Molla Abdülagani Baradar'ı serbest bıraktığı haber veriliyor.

Bazı Pakistanlı yetkililere dayandırılan bu haberle ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı. Afgan Hükümeti, barış sürecine ivme kazandırmak için Barader'in serbest bırakılmasını istemişti.

1994'te Afganistan'daki Taliban hareketini kuran dört kişiden biri olan ve Taliban lideri Molla Ömer'in yardımcısı olan Baradar, 2010'da Pakistan'ın Karaçi kentinde yakalanmıştı.

Baradar'ın serbest bırakıldığı haberi Pakistan İçişleri Bakanlığı yetkileri tarafından duyuruldu. Fakat Dışişleri Bakanlığı bu haberleri reddetti.

Taliban'ın sözcüsü Zabihullah Mücahid de Baradar'ın serbest bırakıldığını doğrulayamayacaklarını söyledi.

Kabil'de AFP ajansına konuşan Mücahid, "Serbest bırakıldığına dair henüz resmi teyit almadık" dedi.

Barış süreci

Baradar'ın nereye gideceği bilinmiyor. Taliban komutanının üçüncü bir ülkeye, muhtemelen Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidebileceği belirtiliyor.

Molla Abdülagani Baradar, 2001'de devrilen Taliban hükümetinde çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştu.

ABD öncülüğündeki güçlerin Afganistan'ı işgali sonrasında Pakistan'a kaçan Baradar, sonrasında bir süre sonra Taliban komutanlığı yaptı.

Molla Baradar'ın CIA ve Pakistan ajanlarının operasyonuyla yakalandığı öne sürülmüştü.

BBC İslamabad muhabiri Alim Makbul, Taliban'ın kurucularından ve Afgan direnişinin beyinlerinden birinin serbest bırakılmasının Kabil Hükümeti ve ABD öncülüğündeki koalisyonun aleyhine bir gelişme olarak görülebileceğini ancak Molla Baradar'ın müzakerelere istekli az sayıdaki Taliban komutanından biri olduğunu vurguluyor.

Afgan diplomatlar, Pakistan'ın Taliban içindeki radikal unsurları destekleyerek uzlaşma sürecini baltalamaya çalıştığını öne sürmüştü.

Taliban Haziran'da Doha'da bir büro açmıştı.

Ancak Karzai'nin buraya bayrak asılması ve tabela konmasının sürgünde hükümet izlenimi verdiği yolundaki eleştirileri üzerine büro kısa bir süre sonra kapatılmıştı.

İlgili haberler