Almanya: 'Merkel kazandı ama hükümeti zorda'

Almanya'da Pazar günü yapılan genel seçimlerdeki sandık çıkış anketleri Başbakan Angela Merkel'in partisini üçüncü kez iktidara taşıyacağına işaret ediyor.

ARD ve ZDF televizyonlarının anketlerine göre Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokratlar (CDU) yüzde 42'la birinci oldu. Partinin tek başına bile hükümet kurabilecek çoğunluğa ulaşması ihtimalinden söz ediliyor.

Sosyal Demokrat Parti SPD'nin oy oranı yüzde 26'da kaldı.

Merkel'in koalisyon ortağı Hür Demokratlar ise yüzde 4,7'yle, milletvekili çıkarabilmek için gereken yüzde 5'lik barajın biraz altında kalmış görünüyor.

Hristiyan Demokratlar, tek başına hükümet kuracak çoğunluğa erişemezse Sosyal Demokratlar'la bir 'büyük koalisyon' hükümeti kurmak için müzakere etmek zorunda kalacak.

Euro'dan çıkılmasını savunan Almanya için Alternatif Partisi de yüzde 4,9'luk oy oranıyla parlamento dışında kalabileceği belirtiliyor.

Yeşiller'in yüzde 8, Sol Parti'nin de yüzde 8,5 oy alacağı tahmin ediliyor.

Almanya'da sandıklar kapanır kapanmaz açıklanan sandık başı anketleri genelde seçim sonuçlarıyla ilgili çok net bir resim ortaya koyuyor.

Kesin sonuçların ise, önümüzdeki saatlerde ortaya çıkması bekleniyor.

'Süper sonuç'

Başbakan Merkel sandık çıkış anketlerinin açıklamasından sonra partilileri aldıkları "süper sonucu" kutlamaya çağırdı.

CDU merkezinde partililere hitap eden Merkel, "Bu geceyi kutlayabiliriz. Çünkü harika bir şey yaptık" dedi.

Merkel, koalisyon kurma olasılığla ilgili bir soruyu yanıtlarken, "Şu anda ne yapacağımızı söylemek için çok erken" diye konuştu.

CDU Parlamento Grubu Başkanı Volker-Kauder, "Hükümeti kurmak için halktan açık bir yetki aldık. Sonuçlar, seçmenlerin Angela Merkel'in başbakan olarak kalmasını istediğini gösteriyor" dedi.

Türkiye kökenli adaylar

Almanya'daki seçimlere Türkiye kökenli 60'dan fazla aday katıldı.

En fazla Türkiye kökenli adayı Yeşiller, Sol Parti ve SPD gösterdi.

Deutsche Welle Türkçe Servisi'nin derlediği kamuoyu yoklamalarına göre seçilmeleri olası görünen adaylar şunlar; SPD'den Aydan Özoğuz, Ülker Radziwill ve Metin Hakverdi; Yesiller'den Cem Özdemir, Ekin Deligöz ve Özcan Mutlu; Sol Parti'den Sevim Dağdelen; CDU'dan Cemile Yusuf.

Aydan Özoğuz, Cem Özdemir, Ekin Deligöz ve Sevim Dağdelen bir önceki dönemde de Federal Meclis'te milletvekiliydi.

SPD'nin Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz bu göreve getirilen ilk Türkiye kökenli Alman vatandaşı.

Cemile Yusuf'sa Türkiye kökenli ilk Hristiyan Demokrat aday.

Bu seçimlerde ilk kez kurucuları ve adaylarının kökenleri nedeniyle kamuoyunda bir Türk partisi olarak görülen BIG (Yenilik ve Adalet için Birlik) partisi de dört ayrı eyalette seçime girdi.

İlgili haberler