'Batı İran'ı dinlemeli'

Telif hakkı AP

Daily Telegraph gazetesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları için Amerika Birleşik Devletleri'ne giden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ABD Başkanı Barack Obama'yla bir araya gelme olasılığına dikkat çekiyor.

Gazete, iki liderin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un vereceği öğle yemeğinde bir araya gelme ihtimalinin bulunduğunu, bunun diplomatik ilişkilerin kopmasından 33 yıl sonra iki ülke liderleri arasında yapılacak ilk görüşme olacağını vurguluyor.

Daily Telegraph'a göre Amerikalı yetkililer, Obama ile İran lideri arasında bir görüşme planlanmadığını söylediler ancak böyle bir olasılığı dışlamadılar.

Ruhani Amerika'ya hareketinden önce Amerika ziyaretinde İran'ın kültürlü ve barışsever bir ülke olduğunu göstermek için çaba harcayacağını, nükleer krizi sona erdirmek için Batı'yla görüşmelerde ısrarlı olacağını söylemişti.

Eski İran cumhurbaşkanlarından Muhammed Hatemi de Guardian gazetesinde yayımlanan makalesinde Batı'ya, İran'a sırtını dönmemesi çağrısında bulunuyor.

Hatemi, yazısında "Batı'nın yaptırımlarla can yakıcı bir şekilde hedef alınan İran'ı dinlemesi cesaret ve iyimserlik gerektiriyor" diyor ve barış fırsatının kaçırılmasının iki tarafta da aşırılık yanlılarının güçlendireceğini vurguluyor.

Ruhani'ye New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarında İranlı Yahudi bir milletvekilinin de eşlik edeceği belirtiliyor.

Ruhani'nin Amerikan medyasına röportajlar vermesi bekleniyor.