Obama ve Ruhani telefonla görüştü

ABD Başkanı Barack Obama ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani telefonla görüştü.

Bu, 1979’dan bu yana ABD ve İran liderleri arasında bu düzeyde gerçekleşen ilk temas.

Telefon görüşmesi Ruhani’nin BM Genel Kurulu’na katılmak üzere bulunduğu New York’tan ayrılmasından hemen önce gerçekleşti.

New York’ta bulunan BBC muhabiri Bridget Kendall Beyaz Saray yetkililerinin, 15 dakika süren görüşmenin samimi olarak tanımladığını bildiriyor.

Kendall görüşmede Obama’nın İran’da bulunan tutuklu ABD’lilerle ilgili artan kaygılarını da paylaştığı ancak konuşmanın asıl olarak İran'ın nükleer programı konusu üzerinde gerçekleştiğini belirtiyor.

Obama daha sonra yaptığı açıklamada ortada yol alınmasının önünde önemli engeller bulunmakla birlikte kendisinin kapsamlı bir çözüme ulaşabileceklerine inandığını söyledi.

Haziran ayında iktidara gelen Ruhani üç ila altı aylık bir süre içinde nükleer programları konusunda Batı’yla bir anlaşmaya varmak istediğini söylemişti.

BBC Orta Doğu editörü Jeremy Bowen Ruhani yönetimi sonrasındaki karşılıklı açıklamalarla ilgili şu yorumu yapıyor: “Eğer İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani New York’ta söylediklerini yerine getirebilirse ve eğer dünyanın büyük güçleri buna karşılık verirse başarı kaydedilmesi için gerçek bir şans oluşur.”

İlgili haberler