Nijerya'da okula saldırı: Onlarca öğrenci öldü

Nijerya'nın kuzeybatısındaki bir okula radikal İslamcı Boko Haram örgütü militanlarının düzenlediği sanılan saldırıda 50 kadar öğrenci öldü. Yobe eyaletindeki Tarım Koleji öğrencilerinin, yatakhanelerinde uyudukları sırada saldırıya uğradığı belirtildi. Boko Haram örgütünün saldırıları nedeniyle kuzeybatı Nijerya'da olağanüstü hal uygulanıyor. Saldırıda ölen ve yaralananların sayısıyla ilgili çelişkili bilgiler geliyor.

Ancak BBC'ye bilgi veren yerel bir siyasetçi 50 kadar öğrencinin öldüğünü söyledi. Reuters Habar Ajansına konuşan bir görgü tanığı da, hastanede çoğu öğrenci 40 kişinin cesediyle karşılaştığını belirtti. Associated Press'e bilgi veren okul yetkilisi Molima İdi Mato da 50 kişinin ölmüş olabileceğini, bin kadar öğrencinin de okuldan kaçtığını ifade etti. Askeri yetkililer, militanların sınıfları da ateşe verdiğini belirtti.

Olağanüstü hal

Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan geçen Mayıs ayında Boko Haram örgütüne karşı operasyon emri vermiş ve ülkenin kuzeydoğusunda olağanüstü hal ilan edilmişti. Operasyonlar üzerine çok sayıda militan önce bölgeyi terk etti, ancak vakit geçirmeden intikam saldırıları düzenlemeye başladılar. Boko Haram, geçen Mayıs'ta da bölgedeki iki ayrı okula saldırı düzenlemişti. Boko Haram, yerel Hausa dilinde batılı eğitim yasak demek. Örgüt, Nijerya hükümetini devirmek ve kuzeyde bir İslam devleti kurmak istiyor.