Ana hatlarıyla 'demokratikleşme paketi'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir süredir beklenen reform paketinde seçim sisteminden, anadilde eğitime, başörtüsü yasağının kalkmasından, il ve ilçe isimlerinin iadesine dek pekçok reform vaadi yer aldı.

'Demokratikleşme paketi bir ilk değildir, son da olmayacaktır' diyen Erdoğan konuşmasının başında muhalefete yüklendi ve '27 Mayıs 1960 darbesiyle şekillenen zihniyetin hâlâ yaşatıldığını' savundu.

Muhalefetin artık dilini, üslubunu, siyaset tarzını değiştirmek, büyüyen Türkiye vizyonuna ayak uydurmak zorunda olduğunu savunan Başbakan 'Türkiye'nin bölünme, gerileme, parçalanma diye bir sorunu yoktur. Türkiye'nin muhalefet diye bir sorunu vardır' diye konuştu.

Daha sonra paketin ana hatlarına geçen Başbakan Erdoğan, reform vaatlerini yasal düzenleme gerektirenler ve gerektirmeyenler olarak iki başlığa ayırdı.

Seçim sisteminde üç farklı öneri

Erdoğan ilk olarak seçim sistemiyle ilgili olarak üç farklı öneri sundu;

  • Yüzde 10 barajıyla devam
  • İkincisi barajı yüzde 5'e çekip, beşli gruplandırmayla dar bölge seçim sistemi
  • ülke barajını tamamen kaldırarak dar bölge seçim sistemini getirebiliriz.

Siyasi partilere devlet yardımının kapsamını da genişleteceklerini söyleyen Erdoğan şu anda devlet yardımı için gereken yüzde 7'lik oy oranını, yüzde 3' e çekeceklerini söyledi.

Siyasi partilerin teşkilatlanmasında da, ilçe teşkilatı kurmak için beldelerde teşkilat kurma gereğinin kaldırılacağını söyleyen Erdoğan, siyasi partilerde iki kişiden çok olmamak üzere, eş genel başkanlığın önünü de açacaklarını belirtti.

'Oy verebilen, parti üyesi olabilecek'

Erdoğan siyasi partilere üyeliğin önündeki engellerin de ortadan kalkacağını söyledi ve ' Oy verme hakkına sahip olan herkesin, siyasi partilere üye olabilmesinin önünü açıyoruz.' dedi.

Başbakan farklı dil ve lehçelerde her türlü seçim propagandasını da mümkün hale getireceklerini söyledi.

Nefret suçlarının cezasını arttıracaklarını söyleyen Erdoğan, 'X, Q, W' gibi harflerin de kullanılabileceğini vurguladı ve 'Klavyelere özgürlük getiriyoruz' dedi.

Erdoğan, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde hükümet komseri uygulamasına son vereceklerini, artık bu görevin ilgili sivil toplum örgütleri ve kamu görevlilerinden oluşacak düzenleme kurulu tarafından yerine getileceğini belirtti.

Özel okullarda anadilde eğitim

'Yapacağımız yasal değişiklikerle, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açıyoruz' diyen Başbakan 'Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki yasal engeli kaldırıyoruz. Köylerin tarihi isimlerini yeniden almasını mümkün hale getiriyoruz. Köy isimlerinin değiştirilmesi İçişleri Bakanlığı'nın tasdikiyle olacak' diye devam etti.

Erdoğan il ve ilçe isimlerinde değişiklik içinse yasal düzenleme gerektirdiğini ve bu taleplerin değerlendirileceğini belirtti.

Kişisel verilerin korunması yönünde adım atacaklarını da söyleyen Erdoğan 'Kişilerin özel verileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak. İlgisiz kişilerle paylaşılamayacak' dedi.

Erdoğan halktan yardım toplamanın önündeki engellerin kalkacağını belirtti ve ' Vatandaşımız hür iradesiyle yardımlarını istediği yere verebilecek' diye konuştu.

Başörtüsü yasağı kalkıyor

Erdoğan idari düzenlemelerle Mor Gabriel kilisesi arazisinin vakfa geri verileceğini belirtti.

Başbakan idari düzenlemelerle kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek, kamu kurumlarında başörtüsü yasağını kaldıracaklarını da vurguladı.

Başbakan, 'Hakim, savcı, emniyet ve ordu gibi resmi kıyafet giyenlerin' bu kapsam dışında kalacağını belirtti.

Andımız uygulamasının ilkokullardan da kaldırılacağını söyleyen Erdoğan bir il üniversitesinde Roman Dili ve Enstitüsü kurulacağını, Romanların yaşam standartlarının yükselmesi için adımlar atılacağını vurguladı.

Erdoğan ayrıca, Nevşehir Üniversitesi'nin adının Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştirileceğini kaydetti.