Kalküta'da bisiklet yasağı

Raju Sapui her sabah Kalküta'da işyerine bisikletle gidiyor

Sapui'nin işi şoförlük. Ama buradaki bir çok kişi gibi araba ya da motosiklet almaya gücü yok. Sapui'nin hayati yetkililerin kısa bir süre önce aldığı kararla daha da zorlaştı.

Şehirde 174 cadde gündüz saatlerinde bisiklet ve diğer motorsuz taşıtlara kapatıldı. Sapui, "Ne zaman bisikletime binsem ceza yiyeceğim diye korkuyorum. Çünkü işi gitmek için yasaklı yollara giriyorum" diyor. Bisiklet yasağından tek memmun olmayan kişi Sapui değil. Kalküta'da her gün 2,5 milyondan fazla bisiklet yolculuğu yapılıyor. Burası, Hindistan'da bisikletin motorlu taşıtlardan daha çok kullanıldığı tek büyük kent. Peki tüm dünyada yetkililerin halkı bisiklete binmeye özendirdiği bir dönemde Kalküta'da neden tersi yapılıyor? Polise göre bunun nedeni, trafiğin yoğunlaşması. Belki Kalküta'daki araba sayısu Mumbai, Yeni Delhi ya da başka kentlerdekinden daha az olabilir ama şehrin dar yolları, buraları kullanan farklı araçlarla başa çıkamıyor. Otomobil, otobüs, bisiklet, motorlu çek-çek, bisikletli çek-çek, elle çekilen çek-çek, motosiklet ve tramwaylar trafikte kıyasıya bir mücadele içinde.

"Çevreyi koruduğumuz için cezalandırılıyoruz"

Hindistan'da trafikte sürat ortalaması saatte 22 kilometre. Kalküta'da ise sürücüler saatte ortalama 14-18 kilometre yapabiliyor. Şehrin Trafik Müdür Yardımcısı, Dilip Kumar Adak "Tüm bu araçları kaldıracak yer yok. Bisikletler trafiği yavaşlatıyor. Yasak trafiği hızlandıracak ve daha güvenli hale getirecek. Ayrıca bisiklet tamamen yasak değil. Daha küçük yollarda, bisiklet hala serbest" diyor. Bisikletçilker karara öfkeli. Bazı bisikletçiler, örgütlenip porotesto eylemleri yapmaya başladılar. Ride 2 Breathe (Nefes Almak için Bisiklet Sür) adlı gruptan Gotan Şerif, "Burada hava kirliliği her geçen gün artıyor ve insanları bisiklet kullanmaya özendirmemiz gerekiyor. Ama bunun yerine insanlar çevre kirliliğinin azaltılmasına yardımcı oldukları için cezalandırılıyor" diyor.

İlgili haberler