BBC’de, Ağrı’da kaybolan MacKenzie’yle ilgili belgesel

2010 yılında Nuh’un Gemisi’ni aradığını söyleyerek gittiği Ağrı'da kaybolan İskoçyalı Donald Mackenzie’yle ilgili kardeşinin çektiği belgesel BBC Alba kanalında yayınlanacak.

47 yaşındaki İskoçyalı Donald Mackenzie’nin bir arkadaşı, Ağrı’da bulunan Mackenzie’nin 14 Ekim 2010’da kaybolduğunu duyurmuştu.

Mackenzie’nin çıktığı Ağrı Dağı’ndan geri dönmediği bildirilmişti, yapılan arama çalışmalarından sonuç alınamamıştı.

Derick Mackenzie’nin kardeşi, Donald’ın başına ne geldiğiyle ilgili yaptığı araştırmayı anlatan belgesel Perşembe günü İskoç dilinde yayın yapan BBC Alba kanalında yayınlanacak.

Mackenzie, kardeşinin ya aşırı dinciler tarafından öldürüldüğünü ya bir saldırıya uğradığını ya da dağda bir kaza sonucu öldüğüne inanıyor.

Donald’ın 40’lı yaşlarının başlarında Nuh’un Gemisi’ni araştırmaya başladığı ve bu amaçla gerçekleştirdiği seyahatlerini karşılamak için farklı işler yaptığı belirtiliyor.

Mackenzie belgeselin, insanları kardeşinin ölümüyle ilgili yeni bilgiler getirmesini umduğunu söylüyor.

“Türkiye’de buna büyük ilgi olacak” diyen Mackenzie, Türk yetkililerin filmi izlemesini ve olayın yeniden ele alınmasını umduğunu belirtiyor .

Türk medyasında yer alan haberlerde Mackenzie’nin misyoner olduğu bildirilmişti.

26 Eylül 2010 tarihinde Sabah gazetesinden Mediha Olgun tarafından kendisiyle yapılan röportajda Mackenzie, misyoner olduğunu söylemişti.

Mackenzie “Hiç dağa tırmandın mı” sorusuna ise şu cevabı vermişti: “İki kere çıktım. Çok tehlikeli buluyorum. Dağ çok denetimsiz. Her isteyen istediği yerden çıkıyor. Kim olduğunu bilmediğimiz bir sürü insan var dağda.”