Hasan Ferit Gedik toprağa verildi

Telif hakkı RENGIN ARSLAN

Armutlu’da üç gün bekletilen Hasan Ferit Gedik’in cenazesi bugün vurulduğu Gülsuyu mahallesindeki törenin ardından Gazi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

29 Eylül gecesi Gülsuyu mahallesinde uyuşturucu çetelerine karşı yapılan basın açıklamasına silahlı saldırı düzenlenmiş 21 yaşındaki Gedik hayatını kaybetmişti.

Ailesi Gedik’i vurulduğu yer olan Gülsuyu’nda tören yapmadan toprağa vermeyeceğini söylemiş ancak emniyet cenazenin bulunduğu Armutlu’dan çıkışa izin vermemişti.

Bu sabah ailenin talebinin kabul edilmesinin ardından Gedik’in cezaevinde bulunan ve Salı günü Armutlu’da Cemevi’nde törene katılan babası, bugün de cezaevinden getirildi ve törene katıldı.

Gülsuyu’nda yüzlerce kişi mahalle meydanında toplanarak halay ve sloganlarla cenazenin getirilmesini bekledi.

“Beklenmedik değildi”

Bu sırada konuştuğumuz mahalleli, ölümle sonuçlanan çatışmanın “beklenmedik” olmadığını söylüyordu.

Pek çoğu söze “Ağustos ayında 9 kişinin yaralandığını biliyorsunuz” herhalde diye başlıyor.

Maltepe’nin sırtlarında denize hakim bir noktadaki mahallenin kentsel dönüşüme ortam hazırlamak için uyuşturucu çetelerine teslim edilmek istendiğini söylüyorlar.

1985’ten beri Gülsuyu’nda yaşadığını söyleyen biri, “her şeyin planlı olduğunu, arsa ruhsatı olan evlerin imara açılmasıyla mahallenin ortadan kalkacağını” düşünüyor.

Bir başkası ise mahalledeki ortamı “bir kıvılcım yeter, burası çok gergin’ diye tarif ediyor.

Biz mahalleliyle sohbet ederken Hasan Ferit Gedik’in cenazesi getiriliyor.

Sloganlar gürleşiyor.

Cenazenin başında konuşmalar yapılıyor. Gedik’in ölümünün sorumlusu, “çeteler Maltepe'de cirit atarken, birileri basın açıklaması yapar diye Taksim'de bekleyen polistir" deniyor.

Armutlu’dan gelenlerle birlikte sayısı bin kişinin üzerine çıkan kortej Gedik’in vurulduğu yere götürdü tabutu. Vurulduğu yerde kadınlar tabutun etrafında otururken atılan sloganların ardından saygı duruşunda bulunuldu ve cenaze Gazi Mezarlığı’na götürülerek buraya defnedildi.