Kerry, Libya'daki operasyonu savundu

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, El Kaide liderlerinden biri olmakla suçlanan Ebu Enes El Libi'nin yakalandığı operasyonu savundu ve zanlıyı "yasal ve meşru bir hedef" olarak niteledi.

Kerry'nin sözleri, hafta sonunda Amerika komandolarının Libya topraklarında düzenledikleri operasyon için Trablus hükümetinin açıklama talep etmesinin ardından geldi.

Amerikalı komandolar Cumartesi günü Somali'de de bir operasyon düzenlenmişti.

El Libi'nin 15 yıl önce Kenya ve Tanzanya'daki Amerikan Büyükelçiliklerine yapılan bombalı saldırıları tasarladığı düşünülüyor.

Kerry, on yıldan uzun bir süredir FBI'ın arananlar listesinde olan Enes El Libi'nin mahkemeye çıkarılacağını söyledi.

El Libi'nin yakalanması için 5 milyon dolar ödül belirlenmişti.

Endonezya'da yapılan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (Apec) konferansında konuşan Kerry, "Ebu Enes El Libi önemli bir El Kaide üyesi. Kendisi Amerikan ordusu için yasal ve meşru bir hedef." dedi.

'Adam kaçırma'

Bu arada Libya Başbakanı Ali Zeydan'ın Amerikalı yetkililerden konuyu açıklığa kavuşturmalarını istediği belirtildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Libya'nın "kendi topraklarındaki herhangi bir Libya vatandaşıyla ilgili olarak dava açmaya kararlı" olduğu vurgulandı.

Açıklamada "Libya hükümeti, Amerikalı yetkililerce aranan bir Libya vatandaşının kaçırıldığı bilgilerini takip ediyor." denildi.

Libi'nin oğlu Abdullah El Rahi, babasının Cumartesi günü Trablus'ta arabasını park ettiği sırada maskeli ve silahlı kişilerce kaçırıldığını söyledi.

Kendisi bu kişilerden bazılarının Libyalı'ya benzediğini ve Libya şivesiyle konuştuğunu belirtti.

El Rahi, babasının kaçırılmasında Trablus'un parmağı olduğunu öne sürse de hükümet bu iddiaları reddediyor.

İlgili haberler