Probiyotikler 'bazı bebeklerde koliği yatıştırıyor'

Yapılan araştırmalar, probiyotik içeren damlaların kolik sancısı çeken bazı bebeklere iyi geldiğini ortaya koydu.

2 bine yakın bebek üzerinde yapılan 12 ayrı denemenin yarısında probiyotiğin bebeklerdeki ağlamayı azalttığı görüldü.

Deney sonuçlarını inceleyen Avustralyalı ekip, JAMA Pediatrics dergisine yaptığı açıklamada, özellikle emzirilen bebeklerde probiyotiklerin denenmesinde fayda olacağını, fakat bu konuda daha fazla deneye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kolikli bebekler için ebeveynlerin satın alabileceği herhangi bir probiyotik ürün bulunmuyor.

Kolik her beş bebekten birini etkileyen ve bebeklerin beslenirken fazla miktarda hava yutmasına bağlanan bir sorun.

Bebekler genellikle dört-altı aylık olunca kolikten kurtuluyor; fakat bebekteki aşırı ağlama ve huzursuzluk belirtileri karşısında etkili bir ilacın bulunmaması aileler açısından bu süreci oldukça zor kılıyor.

Probiyotik nedir?

Probiyotikler, bir grup canlı organizmalardan oluşuyor ve sağlık için faydalı oldukları düşünülüyor.

Melbourne Üniversitesi'nden Dr. Valerie Sung ve ekibi, yapılan 12 deneyde emziren anneler ile mamayla ya da anne sütüyle beslenen bebeklere verilen probiyotiğin etkisini inceledi.

Deneylerin bir kısmında probiyotiğin kolik tedavisinde, diğerlerinde ise koliğin engellenmesinde işe yarayıp yaramadığına bakıldı.

Tedavi amaçlı beş deneyin bir kısmında probiyotiğin kolikli bebeklere faydası olduğu görüldü.

Dr. Sung, emzirilen kolikli bebeklerde probiyotiğin belli bir türünün (L reuteri) denendiğini ve olumlu sonuç alındığını, ancak tüm kolikli bebeklere tedavi ya da önleyici amaçlı genel probiyotik kullanımı için yeterli veri olmadığını, bu alanda daha fazla deney yapılacağını vurguladı.

Uzmanlar koliğin nedeninin bilinmediğini, ancak bebek için zararlı ya da hayati tehlike oluşturan bir sorun olmadığını belirtiyor.

Ancak emzirme ya da biberonla besleme sırasında bebeğin fazla hava yutmasını engelleyecek tedbirlerin ya da beslenme sonrası gaz çıkarma yöntemlerinin işe yarayabileceği ifade ediliyor.