Bangladeş'te fabrika yangını: en az 9 ölü

Bangladeş'te acil durum ekipleri, başkent Dakka'da bulunan bir tekstil fabrikasında çıkan yangında en az dokuz kişi öldüğünü duyurdu.

Yerel basın organları da yangında 50 kişinin yaralandığını söylüyor. Ölü sayısının artmasından endişeleniliyor.

Bangladeş'teki tekstil fabrikalarında güvenlik standartları çok düşük seviyede. Yine Dakka'da Nisan ayında bir fabrikanın çökmesiyle bin 100'den fazla insan hayatını kaybetmiş, iki bin 500 kişi de yaralanmıştı.

Geçen Kasım ayında da bir başka tekstil fabrikasında çıkan yangında 112 çalışan ölmüştü.

Yangının çıkış nedeni henüz bilinmiyor. Bölgeden iletilen haberler, yetkililerin yakınlarda yeterince itfaiye binası bulunmamasından ve su sıkıntısından dolayı yangının yayılmasına neden olduğunu söylediğini aktarıyor.

Yerel emniyet müdürü Amir Hüseyin, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada bunun çok büyük bir yangın olduğunu ve 10 itfaiye ekibinin söndürme çalışmalarında görev aldığını söyledi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Bangladeş'in ihracatlarının dörtte üçü tekstilden oluşuyor. Nisan ayında bir fabrikanın yıkılması da bu yüzden güvenlik seviyesinin arttırılması çağrılarını beraberinde getirdi.

Onlarca uluslararası mağaza da Temmuz ayında vardıkları anlaşmayla ürünlerinin üretildiği fabrikalarda güvenlik denetimleri yapmayı kabul etmişti.

İlgili haberler