ABD Merkez Bankası'na ilk kadın başkan mı geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın önümüzdeki saatlerde ABD Merkez Bankası Başkan yardımcısı Janet Yellen'i kurumun yeni başkanı olmak üzere aday göstermesi bekleniyor.

Beyaz Saray kaynaklarının verdiği bilgiye göre ABD Senatosu'nda onaylanması halinde Yellen, sekiz senedir başkanlık görevini yürüten Ben Bernanke'nin yerini alacak.

İki yıldır Bernanke'nin yardımcısı olan Yellen, adaylığının kabul edilmesiyle ABD Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı olabilir.

Bankacılık uzmanları, Yellen'in aynı zamanda tüm dünyada böyle büyük bir merkez bankasının başına geçen ilk kadın da olacağına işaret ediyor.

Yellen'in Bernanke'nin politikalarını sürdüreceği ve ABD ekonomisini 2008 krizi sonrası toparlama süreci üzerinde yoğunlaşacağı tahmin ediliyor.

Nobel Ekonomi ödülü kazanan George Akerlof'la evli olan Yellen, Harvard ve Berkley Üniversiteleri'nin yanısıra Londra'da da LSE'de (London School of Economics) ders vermişti.

Yellen, ayrıca ABD yönetiminde şimdiye dek bir dizi idari görevde yer aldı.

BBC'nin baş ekonomi muhabiri Linda Yueh, Bernanke'den Yellen'a geçiş sürecinde iki yöneticinin uzun süredir beraber çalışması dolayısıyla, sorun yaşanmasının beklenmediğine dikkat çekti.

'Cumhuriyetçiler siyasi haraç peşinde'

Öte yandan ABD'de bütçe ve borç tavanı tartışmaları da yakından takip ediliyor.

ABD Başkanı Barack Obama dün Cumhuriyetçilerle bütçe görüşmelerine oturmaya hazır olduğunu söyledi ama "öncelikle Cumhuriyetçi Partinin ülke ekonomisini tehdit etmekten vazgeçmesi gerektiğini" kaydetti.

Başkan Obama, Cumhuriyetçilerin, ABD'nin borçlanma sınırına ulaşacağı 17 Ekim'i nihai mühlet olarak kullanmasını 'siyasi haraç' olarak tanımladı.

Amerikan Kongresi'nin bütçe üzerinde anlaşma sağlayamaması üzerine, Beyaz Saray kimi kamu hizmetlerini askıya almıştı.

Cumhuriyetçi liderler, ülkedeki çıkmaza son verilmesi amacıyla görüşmelere oturması için Başkan Obama'ya dün de çağrıda bulundu.

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner ile görüştüğünü belirtti ve "onunla ve diğer Cumhuriyetçilerle herşey hakkında görüşmeye hazırım." dedi.

Bununla birlikte Obama, Cumhuriyetçilerle, acil olmayan kamu hizmetlerinin askıya alınması veya borçlanma sınırı üzerinde yapılacak görüşmelerin, "bir ekonomik kaos yaratılacağı" tehdidi altında yürütülemeyeceğini kaydetti.

Başkan Obama, 17 Ekim tarihinde erişileceği hesaplanan borçlanma sınırının Kongre tarafından yükseltilmemesi halinde, temerrüde düşülmesinin sonuçları konusunda da uyarılarda bulundu.

Obama, borç sınırının aşılması halinde sermaye piyasalarının sarsılabileceğini, Amerika'ya olan uluslararası güvenin darbe yiyeceğini, ülkenin borçlanma maliyetinde kalıcı bir artış olacağını ve bunlara ek olarak bütçe açığıyla borçlar göz önüne alındığında "çok ciddi ve derin bir ekonomik gerileme tehlikesi bulunduğunu" bildirdi.

İlgili haberler