Fransız parlamentosunda cinsiyet ayrımcılığı mı var?

Philippe Le Ray

Fransız parlamentosunda bir kadın milletvekilinin emeklilik ödenekleri konusunda yaptığı konuşma sırasında, tavuk sesi çıkaran erkek milletvekilinin maaşında 1300 euroluk kesinti yapıldı.

Muhafazakar Halk Hareketi Birliği partisinden Philippe Le Ray, Yeşiller Partisi'nden Veronique Massonneau'nun konuşması sırasında gıdaklaması Fransız siyasetinde cinsiyet ayrımcılığı tartışmalarına yol açtı.

Fransızcada tavuk sözcüğü ayrıca kadınları aşağılayıcı anlamda da kullanılıyor. Fransa'da daha önce de kadın politikacılarla alaycı yorumlara hedef olmuştu.

Kültür Bakanı Aurelie Filippetti, olayın çok üzücü olduğunu belirterek müdahaleyi kınadı ve "maalesef biz daha önceleri de böyle şeyler gördük. Bu da, kadın politikacılara saygı gösterilmesi için mücadeleye devam etmemiz gerektiğini gösteriyor." dedi.

Yine Yeşiller partisinden Cecile Duflot, geçen yıl çiçekli bir yazlık elbiseyle geldiği mecliste Halk Hareketi Birliği milletvekillerinin ıslıklarıyla karşılanmıştı.

Erkek milletvekilin sözlü müdalaesi ardından, olayı "inanılmaz bir davranış" diye niteleyen meclis başkanı Claude Bartolone oturuma ara verdi. Sosyal medyada Fransız parlamentosundaki erkek milletvekillerinin sık sık cinsiyet ayrımı güden tavır sergiledikleri yakınmaları yer aldı.

Halk Hareketi Birliği partisi daha sonra Yeşiller milletvekili Massonneau'yu arayarak özür diledi.