Devrimci Harekat Dairesi nedir?

Telif hakkı Getty

Libya Devrimci Harekat Dairesi, ülkede düzenli ordu ve polis gücü boşluğuyla ortaya çıkarak geniş bölgeleri denetleyen çok sayıda milisten yalnızca biri.

Grup geçmişte Libya Meclis Başkanı Nuri Ebu Sehmayn'ın da desteğini almıştı.

Facebook sayfalarına bakılırsa, mali yolsuzlukla suçlanan ya da Kaddafi rejimiyle ilgili olduğu ileri sürülen kişilere yönelik baskınlar yapıyor, bu kişileri "tutukluyorlar."

Fakat bu sabah Başbakan Ali Zeydan'ın kaçırılması şu ana kadar yaptıkları en büyük eylem.

Başbakanlık internet sitesinde Zeydan'ı sabahın erken saatlerinde Trablus'daki Corinthia Oteli'nden kaçırılmasından iki milis grup sorumlu tutuluyor. Bunlardan biri Devrimci Harekat Dairesi.

Diğeri ise Suçla Mücadele Birimi adını taşıyor ve İçişleri Bakanlığı ile bağlantıları var.

Henüz kaçırma eyleminin başını hangi grubun çektiği kesinlik kazanmış değil. Ama Devrimci Harekat Dairesi, Facebook sayfasından bu konuda daha sık mesaj yayınlayarak öne çıkıyor.

Amerikan özel timleri geçen hafta sonu Trablus'ta üst düzey el Kaide zanlısı Ebu Anas el-Libi'yi kaçırmışlardı.

Bugünkü olayda adı geçen grup bu olaydan rahatsız olan milislerden sadece biri. Bir çok kişi böylesi bir operasyonun Libya'nın egemenliğinin ihlali olduğunu düşünüyor ve hükümetten bu olayda rolü olup olmadığını açıklamasını istiyor.

Grubun sayfasında yapılan açıklamada başbakanın kaçırılmasının Anas el-Libi olayıyla hiç bir ilgisi olmadığı kaydedildi ve Başbakan Zeydan bazı yolsuzluklarla suçlandı.

Ne var ki grup ABD'nin harekatını da "suç" olarak tanımlayarak kınıyor ve konunun mahkemeye götürülmesi çağrısı yapıyor.