Suriye Ulusal Konseyi, Cenevre konferansına 'gitmiyor'

Suriye'de muhaliflerin şemsiye örgütü olarak görülen Suriye Muhalefeti Devrimci Güçler Koalisyonu içindeki en büyük muhalefet grubu Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK), İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılması planlanan konferansa katılmayacağını açıkladı.

SUK lideri George Sabra, müzakerelere katılması halinde şemsiye örgüt Suriye Muhalefeti Devrimci Güçler Koalisyonu'nundan çekilecekleri uyarısında bulundu. Sabra, hükümetle müzakere masasına oturmayacaklarını, 'Suriye halkının acı çekmeye devam etmesi nedeniyle görüşmeler için koşulların uygun olmadığını" söyledi. Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, geciken görüşmelere gelecek ay başlanmasını istiyor.

'Katil cezalandırılmadı, kurbanlar unutuldu'

George Sabra, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Suriye Ulusal Konseyi, (Suriye'deki) mevcut koşullar nedeniyle konferansa katılmama kararı aldı. Guta hala kuşatma altında. Ekmek getirmek bile yasak. Bu koşullar bize Suriye'de demokratik bir geçiş sürecine izin verecek mi?" dedi. Sabra, 21 Ağustos'ta Guta'da gerçekleştirildiği öne sürülen kimyasal saldırı nedeniyle Suriye hükümetinin cezalandırılması gerektiğini yineledi, "Uluslararası toplum cinayetin işlendiğini silaha odaklandı, katili cezasız bıraktı, kurbanları da unuttu" diye konuştu. Suriye hükümeti ve ordusu saldırıyla ilgisi olmadığını söylüyor ve isyancıları suçluyor.

İlgili haberler