Fitch uyardı: ABD'nin kredi notu riske girer

Amerikan federal hükümetini borçlarını ödeyemez duruma getirebilecek bir krizi aşmak için Kongre'de pazarlıklar geceli gündüzlü sürüyor.

Cumhuriyetçi ve Demokrat kanat arasında dün bir uzlaşma oluştuğu umudu Temsilciler Meclisi'nde planın çökmesiyle söndü.

Taraflar, federal hükümete tanınan yasal borç tavanının yükseltilmesi ve hükümete bağlı birçok kurum ve kuruluşta işlerin askıya alınmasına yol açan bütçe anlaşmazlığı konularında kıran kırana pazarlık ediyor.

Eğer Kongre 16,7 trilyon dolarlık borç limitini yükseltmeyi Perşembe gününe kadar onaylamazsa, ABD'nin borçlarını ödeyemez duruma gelmesi riski doğacak.

Önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch, Amerikan hükümetinin AAA olan kredi derecesini indirebileceği uyarısında bulundu.

Kongre'deki siyas tıkanıklık New York borsasına da 133 puanlık bir değer kaybıyla yansıdı.

Aralarında IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin de yer aldığı önde gelen ekonomistler, ABD'nin piyasalara borçlarını ödeyememesi gibi bir durumun küresel ekonomiyi tümüyle olumsuz etkileyeceği uyarılarında bulunuyor.

Son olarak Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin borç tavanının yükseltilmesi ve federal yönetimin yeniden günlük faaliyetlerine dönmesi konusundaki teklifini reddetti.

Başkan Barack Obama, geçirdiği sağlık reformundan tavizler yapmasını bekleyen Cumhuriyetçi siyasetçilerin bu yöndeki taleplerini reddediyor.

Senato’nun Pazartesi günü açıklanan planı ve Temsilciler Meclisi’nin Salı günü ayrıntıları açıklanan planları uyarınca, hükümete Ocak ayı ortasına kadar para sağlanması ve Şubat ayına kadar da borç tavanını yükseltmesi öngörülüyor. Böylelikle, uzun vadede bütçe üzerinde anlaşmaya varılması konusunda taraflara zaman tanınmış olacak.

Senato’nun planı, şirketler ve işçi sendikaları tarafından sağlık hizmetleri için her işçi başına ödenen vergilerin iki yıllığına ertelenmesini öngörüyordu.

Temsilciler Meclisi de, yasalar çerçevesinde sağlık sübvansiyonlarının sürdürülmesi için kullanılan bazı vergilerinin ertelenmesi önerinde bulunmuştu.

Her iki teklif de sağlık sigortası satın alma amacıyla sübvansiyon talep eden Amerikalıların gelir denetimine tabi tutulmasını öngörüyordu.

Obama'nın bir yardımcısı, hükümet faaliyetlerinin durduğu bir zamanda Cumhuriyetçilerin "fidye almaya çalıştığını" söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Amy Brundage, Temsilciler Meclisi’nin planının, hükümeti kepenk kapatmaya zorlayan Çay Partisi Cumhuriyetçilerini tatmin etme amaçlı, tek taraflı bir teşebbüs olduğunu belirtti.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner de, her iki tarafın çözüm arayışında olduğunu söyledi.

Boehner, “Ne yapacağımızla ilgili henüz belirgin bir karar yok” dedi.

İlgili haberler