İngiliz milletvekilinin üstsüz fotoğraf avcılarıyla savaşı

Telif hakkı Getty

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi'nin Kadın ve Eşitlikten sorumlu gölge bakanı Gloria de Piero, genç kızlığında çektirdiği üstsüz fotoğraflar nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

Gloria de Piero, 15 yaşındayken çektirdiği fotoğrafları ele geçirmeye çalışan haber ajansını sert dille eleştirdi.

İşçi Partili milletvekili, internetteki bloğunda, adını vermediği ajansın, bulvar gazetesi gibi tutum takındığını ve fotoğrafları ele geçirmek için binlerce sterlin para vaat ettiğini yazdı.

De Piero, BBC'ye yaptığı açıklamada bu fotoğrafların kişisel hayatının bir parçası olduğunu ancak yayımlanmaları halinde, çok zor durumda kalacağını anlattı.

İngiliz milletvekili, çok büyük bir yoksulluk içinde yetiştiğini, yaşıtları gibi olabilmek ve para kazanmak için 15 yaşındayken üstsüz poz verdiğini dile getirdi; "böyle fotoğrafların bulunmasının ardında, yoksulluğa ve yoksul büyümeye dair birşeyler var" dedi.

Gloria De Piero, siyasetin sadece, gençliğinde bu alanda mesleki planları yapanlara açık olmaması gerektiğini; tüm ülkeyi, toplumun her kesiminden kadınları da temsil etmesi gerektiğini vurguladı.

İngiliz milletvekili, bloğundan bir de çağrıda bulunarak söz konusu fotoğrafları bulma avına son verilmesini ve seçildiği gibi, milletvekilliği görevini yapmaya devam etmesine izin verilmesini istedi.