Ban ki-Mun: Suudilerin kararından haberdar edilmedim

BM Binası

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Mun kendisinin Suudi Arabistan'dan Güvenlik Konseyi üyeliğini reddettiği konusunda haberdar edilmediğini söyledi.

Günün önceki saatlerinde Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Güvenlik Konseyi'nin uyguladığı "çifte standartlar" yüzünden geçici üyelik koltuğuna oturmayacaklarını duyurmuş; Birleşmiş Milletler'in reforma gitmesi gerektiğini savunmuştu.

Genel Sekreter Ban ki-Mun, konuyla ilgili olarak Suudi Arabistan Kralı ile bir görüşme yapıp yapmayacağını belirtmedi.

Ban, "Anladığım kadarıyla bazı üye ülkeler, özellikle de konuyla ilgili bir grup devlet durumu kendi aralarında görüşüyorlar." dedi.

BBC'nin Birleşmiş Milletler muhabiri Nada Tawfik, Suudi Arabistan'ın bu beklenmedik kararının diplomatlar arasında büyük hayret ve kafa karışıklığı yarattığını kaydediyor.

Fransa'nın BM'deki büyükelçisi Gerard Araud, "Suudi Arabistan'ın Güvenlik Konseyi'ne çok olumlu bir katkıda bulunacağını düşünüyorduk. Ama Suudilerin duydukları sıkıntıyı da anlıyoruz. Konsey iki yılı aşkın zamandır bir hareklete geçemedi." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, kararı şaşırtıcı diye niteledi ve Suudi Arabistan'ın BM Güvenlik Konseyini Suriye karşısındaki tutumu nedeniyle eleştirmesini özellikle tuhaf bulduklarını bildirdi.