Berlusconi'ye iki yıl siyasetten men

Telif hakkı AFP

İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi, vergi kaçakçılığından suçlu bulunduğu Mediaset davasında hapis cezasına ek olarak iki yıl kamu görevinden men cezasına çarptırıldı.

Geçen ağustos ayında Yüksek Mahkeme tarafından karara bağlanan Mediaset davasında Berlusconi dört yıl hapis cezası almıştı.

Ancak Yüksek Mahkeme, bir alt mahkemenin verdiği beş yıl kamu görevinden men hükmünün yeniden gözden geçirilmesine karar vermişti.

Milano Temyiz Mahkemesi'nde görülen dava bugün sonuçlandı.

Temyiz Mahkemesi, Berlusconi'nin vergi kaçakçılığı suçundan iki yıl boyunca kamu görevlerinde çalışmasının yasaklanması gerektiğine hükmetti. Ancak kararın kesinleşmesi için parlamentonun onayı gerekiyor.

'Senato'dan azledilebilir'

Silvio Berlusconi, 20 yıllık siyaset hayatında onlarca kez davalık olmuş, ancak ilk mahkumiyetini ağustos ayında Mediaset davasında almıştı.

Berlusconi hakkında verilen dört yıl hapis kararı bir af yasası sayesinde bir yıla indirilmişti.

77 yaşındaki siyasetçinin, yaş haddini aşması sayesinde hapiste yatmak yerine ev hapsi ya da sosyal hizmet cezasını tercih etme hakkı bulunuyordu.

Berlusconi, cezasını sosyal hizmet yaparak doldurmak üzere başvururda bulundu ancak bu konudaki kararın çıkmasının aylar süreceği belirtiliyor.

Berlusconi'nin gelecek ilkbahardan önce cezasını çekmeye başlaması beklenmiyor.

Eski başbakanın önündeki en acil sorun ise hakkındaki mahkumiyet kararı gereği Senato'dan azledilmekle karşı karşıya olması.

Ay başında Senato Komisyonu, Berlusconi'nin azledilmesi yönünde karar almıştı. Ancak bu kararın hayata geçirilmesi için Senato Genel Kurulu'nda da onaylanması gerekiyor.

Senato'dan nihai kararın bu ay içinde çıkması bekleniyor.