ODTÜ Rektörlüğü:Yasal girişimde bulunacağız

Telif hakkı SINAN ONUS
Image caption A1 kapısından A4 kapısına kadar olan alanda agaçlar kesilince geniş bir çorak vadi oluştu.

Ankara Belediyesi'ne bağlı ekiplerin dün gece iş makinalarıyla ODTÜ ormanına bilgileri ve izinleri olmaksızın girdiğini söyleyen üniversite rektörlüğü, bu müdahale ile ilgili gerekli tüm yasal girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

Yazılı açıklamada rektörlüğün bu sabah yaptığı incelemede ODTÜ arazisi içinde kalan güzergahın tamamıyla açıldığı ve güzergah üzerindeki tüm ağaçların kaldırıldığının tespit edildiği dile getirildi.

Açıklamada, "11 Ekim 2013 Cuma günü Bakanlık, Belediye ve Devlet yetkilileri ile görüşülerek plan kararlarına itirazlarımızın olacağı, itiraz süresi içinde geriye dönüşü mümkün olmayan herhangi bir işlemin yapılmaması gerektiği özellikle vurgulanmıştır. Bu görüşme ve yazışmalara rağmen, askı ve itiraz sürelerinin dolması beklenmeksizin, 18 Ekim 2013 Cuma günü ani bir gece operasyonu yapılmıştır." denildi.

Rektörlük, üniversite olarak, iyi niyet ve sorumlu kamu yönetimi anlayışı ile bağdaşmayan bu tutumu kabul edilemez olarak gördüklerini ve şiddetle kınadıklarını belirtti.

'İtiraz sürelerinin dolması beklenmedi'

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekiplerin, dün gece polislerin desteğinde iş makinalarıyla ODTÜ ormanına girerek ağaçları kesmesi protesto edildi.

Belediye ekiplerinin yol projesi için dün gece ODTÜ 100. Yıl-Çiğdem bölgesine girmesi sonrası çatışma çıkmış, polis göstericilere müdahale etmişti.

Sosyal medyada yer alan haberlere göre ODTÜ'lüler ve 100. Yıl halkı fidan dikmek için ağaçların kesildiği alanda buluştu.

Gazeteci Sinan Onuş, helikopterle havadan kontrol dışında polisin güvenlik önlemi almadığını aktardı.

Onuş'un bildirdiğine göre yaklaşık 200 kişi 30'a yakın fidan dikip kesimin yapildigi A1 girişinden Vişnelik girişi olan A4 kapısına yürüyüş yaptı.

Sosyal medyada Ankara'nın yanı sıra İstanbul, İzmir ve Adana'da da gün içinde benzer yürüyüşler planlandığı yolunda da haberler bulunuyor.

Ankara Belediyesi ekipleri, dün gece ODTÜ'den geçirilecek otoyol çalışmaları için TOMA ve Çevik Kuvvet ekipleri ile birlikte ağaç kesme makinaları, iş makinaları ve dozerlerle ODTÜ arazisine girdi.

Ekiplerin, ODTÜ Mezunlar Derneği'ne ait Vişnelik Sosyal Tesisleri'ne de girdiği, tesis çitlerinin belediye ekiplerince yıkıldığı bildirildi.

Radikal gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre dernek yöneticileri ayrıca, bölgedeki meyve ağaçları nedeniyle "Vişnelik" diye bilinen bölgede yüzlerce ağacın kesildiğini bildirdi.

Habere göre dernek olayla ilgili olarak Ankara Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmak istedi, ancak hem Savcılık hem de 10 Nisan Polis Karakolu dilekçeyi kabul etmedi.

Hürriyet gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ'den geçecek yol projesine gece yarısı başlaması hakkında "Bu tamamen yasadışı bir tasarruftur. ODTÜ arazisine izinsiz olarak girildi" dedi.

Ahmet Acar, "Gecenin karanlığında yapılan bir çalışmada hangi ağacın nakil edilip edilemeyeceğini belirlemek mümkün değildir. Nakledilebileceği tespit edilen 600'ü aşkın ağaç, bu kadar kısa sürede taşınamaz." diye konuştu.

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Twitter’daki hesabından “Dün gece arkadaşlar bana da sürpriz yapmışlar. Bir gecede ODTÜ yolunu açmışlar. Ankaramıza hayırlı olsun” diye yazdı.