Almanya: Sosyal Demokratlar'dan koalisyon için 10 şart

Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) yönetimi, muhafazakâr Başbakan Angela Merkel liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetine katılmayı değerlendiriyor.

Merkel'in merkez sağ bloğu geçen ay yapılan seçimlerden zaferle çıkmasına rağmen parlamentoda salt çoğunluğu elde edememişti.

Merkez sol SPD'nin pazarlıklar çerçevesinde ulusal çapta asgari ücret getirilmesini talep etmesi bekleniyor.

Parti ayrıca kemer sıkma önlemlerinin terk edilmesini, büyüme ve istihdam yaratmaya odaklanılmasını istiyor.

2005-2009 yılları arasında SPD, Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokratlar (CDU) ve Bavyeralı müttefikleri CSU ile "Büyük Koalisyon"da yer almıştı.

SPD'nin Pazar günkü toplantısına 200 kadar partinin 200 kadar önde gelen yetkilisinin katıldığı belirtiliyor.

Reuters ajansının ulaştığı bir belgede, SPD 10 talebinin pazarlık konusu yapılamayacağını belirtiyor.

'Kemer sıkma önlemlerinden vazgeçilsin'

Bunlar arasında saatlik asgari ücretin 8.50 Euro olması, kadınlar ve erkeklere eşit ücret verilmesi, eğitim ve altyapı yatırımlarına ağırlık verilmesi ve Euro bölgesindeki büyüme ve istihdama ilişkin ortak bir strateji belirlenmesi de bulunuyor.

Söz konusu belgede SPD'nin kampanya sırasında gündeme getirdiği, zenginlerden daha çok vergi alınması önerisinin yer almaması dikkat çekti.

Toplantı öneriye sunulan taslak metinde, SPD Başkanı Sigmar Gabriel, parti yöneticilerinden resmen koalisyon görüşmelerine başlama konusunda yetki istiyor.

Partinin onay vermesi halinde görüşmelerin Çarşamba günü başlaması ve bir ay kadar sürmesi bekleniyor.

22 Ekim'de yapılan seçimlerde CDU/CSU yüzde 41,5, SPD yüzde 26, eski Komünist Sol Parti yüzde 8,6 Yeşiller de yüzde 8,4 oranında oy almıştı.

İlgili haberler