Çin, BM karşısında insan haklarını savunuyor

Çin hükümeti, İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan bir Birleşmiş Milletler heyeti karşısında, insan hakları siciliyle ilgili olağan değerlendirmede izledikleri politikaları savunuyor.

İnsan hakları konusundaki değerlendirmeler tüm Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler için dört yılda bir yapılıyor.

Çin'le ilgili toplantı öncesinde, insan hakları grupları, Pekin hükümetine yönelttikleri eleştirilerde, bir önceki değerlendirme toplantısında gündeme getirilen sorunların çözümü için hiçbir adım atılmadığını savunmuşlardı.

Pekin yönetimi ayrıca, Çinli insan hakları savunucularının bu değerlendirme toplantısına katılımını engellemekle de suçlanmıştı.

İnsan hakları karnesi bundan dört yıl önce değerlendirildiğinde, Çin yönetiminin temsilcileri, hiçbir Çin vatandaşının görüşlerini ifade ettiği için cezalandırılmadığını savunmuşlar ve ülkenin internette herhangi bir sansür uygulamadığını ifade etmişlerdi.

Ancak hükümeti eleştiren kesimler, Çinli insan hakları savunucularının taciz edildiğini, tutuklandığını, Çin hapishanelerinde işkencenin çok yaygın olduğunu ve basının yoğun baskı altında tutulduğunu savunuyorlar.

Bugün yapılan toplantı öncesinde, Birleşmiş Milletler heyetine ifade vermelerini engellemek amacıyla bazı insan hakları savunucularının tutuklandığı, seyahat etmelerinin engellendiği belirtiliyor.

Çin, iç işlerine müdahale olarak kabul ettiği girişimlerden memnun değil ve bu konuda sorgulanmayı ya da eleştirilmeyi kabul etmiyor, bu konuların kamuya açık şekilde tartışılmasını istemiyor.

Ancak Birleşmiş Milletler heyetinin bugün yaptığı değerlendirme toplantısı internet üzerinden canlı yayınlanıyor ve Çin hükümetinin bunu engellemek için yapabileceği fazla bir şey bulunmuyor.

İlgili haberler