Twitter eleştirisi ABD'li yetkiliyi işinden etti

Beyaz Saray'da yönetimi eleştiren ve hakaret eden Twitter mesajlarının kaynağı olarak belirlenen ulusal güvenlik yetkilisi işten atıldı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nde nükleer silahsızlanma alanında görev yapan Jofi Joseph'in, iki yıl boyunca Twitter'da @NatSecWonk adıyla yüzlerce eleştirel mesaj gönderdiği bildirildi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Joseph'in artık bu görevde olmadığını, ancak konuyla ilgili yorum yapılamayacağını belirtti.

Kapatılan Twitter hesabında Joseph kendisini, "başkalarının sadece düşündüğünü dillendirebilen, dış politika ve ulusal güvenlik konusunda meraklı bir gözlemci" olarak tanımlamıştı.

Geniş bir takipçi ağına sahip hesabında Joseph, birlikte çalıştığı yetkililerin siyasi amaçları ve kariyer girişimleri hakkında yorumlarda bulunuyordu.

40 yaşındaki Joseph'in mesajlarına hedef olan kişiler arasında Dışişleri Bakanı John Kerry, Başkan Barak Obama'nın danışmanlarından Ben Rhodes, bazı gazeteciler ve Cumhuriyetçiler de yer aldı.

Bu ay gönderdiği bir Twitter mesajında Joseph, eski dışişleri bakanı Hillary Clinton'un "Orta Doğu'da pek az politik hedefi bulunduğunu ve hiçbir kazanımı olmadığını" ifade etmişti.

Joseph, Libya'nın Bingazi kentindeki Amerikan konsolosluğuna yönelik saldırı konusunda da Clinton'un "sorumluluk üstlenmeyen tutumunu" eleştiren bir mesaj göndermişti.

İşten atıldıktan sonra Politico sitesine açıklama yapan Joseph, kendisine güvenen insanların güvenini kötüye kullanmaktan dolayı pişmanlık duyduğunu belirterek hakaret ettiği kişilerden özür diledi.

İlgili haberler