Küçük Prens George'a vaftiz töreni

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in torunu Prens William ile Cambridge düşesi eşi Kate'in üç aylık oğlu bugün özel bir törenle vaftiz edilecek

Tören St James sarayındaki kraliyet şapelinde Anglikan kilisesinin en kıdemli dinadamı Canterbury başpiskoposu yönetiminde yapılacak.

Fakat, doğumuna gösterilen yoğun ve yer yer çılgınca çoşkulu ilgiden sonra vaftizin sade bir törenle yapılacağı anlaşılıyor.

Tören öncesinde Prens George'un vaftiz anne ve babasının kimler olduğu da açıklandı.

Prens William ve Cambridge Düşesi Kate, Prens George'un vaftiz anne ve babası olarak Kraliyet ailesinden ve dostlarından oluşan bir liste açıkladı.

Bu listede Oliver Baker, Emilia Jardine-Paterson, Earl Grosvenor, Jamie Lowther-Pinkerton, Julia Samuel, William van Cutsem ve Zara Tindall yer alıyor.

Acı hatıralar

Törenin yapılacağı yer kraliyet ölçülerine göre küçük bir şapel.

Aslında geleneksel olarak vaftiz törenleri kraliçenin esas konutu olan Buckhingham Sarayı'ndaki müzik odasında yapılırdı.

Fakat Cambridge Dükü ve Düşesi William ile Kate, burayı seçtiler.

Burası çift için önemli bir mekan. William'ın annesi Prenses Diana'nın tabutunun cenaze töreni öncesindeki günlerde bekletildiği şapel.

Tören öncesinde bütün kraliyet ailesi bu şapele gelerek Diana'ya son bir kez veda etmişlerdi.

George'un vaftiz töreni için dikkatle seçilmiş küçük bir davetli topluluğu olacak ve medyanın erişimi sınırlanacak.

Kraliyet ailesinin, törenin aile içinde yapılması arzusunda olduğu kaydediliyor.

Prens Willam ve Düşes Kate çocuklarının son olarak doğumdan hemen sonra Ağustos ayında fotoğraflanmasına izin vermişlerdi.

Törende, Kraliçe 2. Elizabeth'den sonra tahtın ilk üç varisi, Prens Charles, Prens William ve Prens George biraraya gelmiş olacaklar ve bu tarihi bir fotoğrafla belgelenecek.

Son olarak Kraliçe Victoria 1894 yılında tahtın üç varisiyle fotoğraflanmıştı.

Bu fotoğrafta Kraliçe Victoria, 8. Edward'ın vaftiz töreninde, şu anki kraliçe 2. Elizabeth'in babası 5. George ve büyükbabası 7. Edward ile birlikte görülüyor.

İlgili haberler