Claudia Cardinale ikinci kez Türk yönetmenle çalışacak

İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ali İlhan'ın filmi “Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak” dün akşam İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan bir özel gösterimle ilk kez Romalı seyircilerle buluştu.

Geceye, yönetmen Ali İlhan'ın yanı sıra başrol oyuncusu, efsanevi İtalyan yıldız Claudia Cardinale ve yardımcı oyuncu Lavinia Longhi de katıldı.

İtalya'ya dil kursuna giden bir Türk öğrencinin, evinde kaldığı “Sinyora Enrica” ile ilişkisini ve İtalya'ya alışma sürecini anlatan film, 2011 yılında Türkiye'de gösterime girmişti.

“Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak”, dün Roma'da yapılan ilk gösteriminde salonu dolduran İtalyanlardan büyük alkış aldı.

Efsanevi yıldız Claudia Cardinale, gecede yaptığı açıklamada yönetmen Ali İlhan'ın bir sonraki filminde de rol almak istediğini söyledi. Cardinale, İlhan'la tanışmalarını ve aralarında gelişen bağı şöyle anlattı:

“Sinyora Enrica'nın senaryosu çok hoşuma gitti. Ali'yle buluştuk ve hemen evet dedim. Aynı zamanda Fellini'den ilham aldığı için de çok hoşuma gitti. Ben Fellini'yle 8.5 filmini yapmıştım. Senaryo çok eğlenceliydi. Örneğin Sinyora Enrica'nın evinin önünde -Köpekler ve erkekler giremez- yazıyordu. Sinyora Enrica kocası tarafından terk edilmişti ve bu yüzden hayatında hiçbir erkek istemiyordu. Ali İlhan'la çalışmak çok güzeldi. Filmi çekerken çok iyi anlaştık. Rimini'de ve İstanbul'da çekim yaptık. İstanbul'da harika bir evde çekim yaptık. Her şey harikaydı.”

'Hala yapılacak çok film var'

Claudia Cardinale, gelecekteki projelerinden bahsederken de “Bugüne kadar 137 film yaptım. Ve hala yapılacak çok film var. Biri de Ali İlhan'la” dedi.

Ali İlhan da, romantik komedi türünde çekilecek yeni filminde başrolleri Claudia Cardinale ile Kevin Kline'ın paylaşmasını umduklarını söyledi.

Yönetmen Ali İlhan, geceye İtalyan sinema ve televizyon dünyasından yoğun ilgi gösterilmesinden çok mutlu olduğunu söyleyerek, “Gece muhteşem geçti. Konuştuğum insanlar uzun zamandır Roma'da böyle bir gece görmediklerini söyledi. Bu gerçekten beni mutlu etti” dedi.

Claudia Cardinale ile nasıl tanıştığının sorulması üzerine İlhan, “Ben daha önce zaten Sergio Leone filmlerinden, Bir Zamanlar Batı'dan, Claudia Cardinale'yi tanıyorum. Sergio Leone filmleri sayesinde zaten bir duygusal bağ vardı. Bu senaryoyu yazdığımda ilk aklıma gelen isim Claudia Cardinale'ydi.'' dedi.

İlhan, “Once More Moon River - Bana Tekrar Moon River'ı Çal” isimli yeni filminden de bahsetti. Bu filmin fikrinin Claudia Cardinale'nin menajerinden çıktığını anlatan İlhan şöyle devam etti:

Kevin Kline'dan yanıt bekleniyor

''Claudia Cardinale'den onay aldık, şu an Kevin Kline'dan yanıt bekliyoruz. Ondan sonra sanırım yolumuz açık. Filmim muhtemelen ya Paris'te ya New York'ta geçecek. Kevin Kline'la tam olarak anlaşırsak ben de İngilizce çekmek isterim. Çünkü İngilizce enternasyonal bir dil ve filmim her yere ulaşabilir. Yakın zamanda netleşecek her şey. Ama şu an her şey çok güzel gidiyor.”

Ali İlhan, dünya sinemasının dev isimlerinden Federico Fellini ve Sergio Leone'nin ülkesinde yaşıyor olmaktan ürkmediğini, aksine onlardan ilham aldığını da söyledi.

İlhan “Onlar benim ilham perilerim. Onlar da bir yerlerden başladılar. Onlar da gençken bir şeyler yapmak istiyorlardı. Ben de onların başladığı yerdeyim. Zaman gösterecek, rüzgar bizi nereye götürecek ama ben şu an yaptığım sinemaya inanıyorum” diye konuştu.

Ali İlhan'ın Rimini'de yaşayan Sinyora Enrica'dan esinlenerek yazdığı "Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak"filmi, Ares Media'nın yapımcılığıyla 5 hafta içinde Rimini ve İstanbul'da çekildi.

Film, katıldığı ilk festival olan Altın Portakal'da, festival tarihinde bir ilke imza attı. Altın Portakal'da ilk kez bir yabancı oyuncu, Claudia Cardinale, en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı.

Aynı festivalde Jüri Özel Ödülü de "Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak" filmine verildi. 2011'de Türk sinemasının en çok ödül alan filmi olan "Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak", New York City Uluslararası Film Festivali, Uluslararası Durres Film Festivali ve Tenerife&Londra Uluslararası Film Festivali'nden de ödülle döndü.