Sarısülük davasında gazlı müdahale

Ankara’da Gezi Parkı eylemine destek gösterileri sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük davasının bugün görülen ikinci duruşması olaylı geçti.

Çevik Kuvvet polisi Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı dava için Ankara Adliyesi’nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Duruşma salonun güvenliği ise jandarma tarafından sağlandı.

Bomba araması tartışması nedeniyle duruşma yarım saat gecikme ile başladı. Duruşma sırasında çok sayıda vatandaş, adliye önünde Sarısülük ailesine destek verdi.

Tutuklu yargılanmayacak

Sanık polis Ahmet Şahbaz Urfa'ya tayin edildiği gerekçesiyle bugünkü duruşmaya gelmedi. Şahbaz’ın duruşmaya katılmayacağı öğrenilince jandarmanın aldığı yoğun güvenlik gerginliğe neden oldu.

Müdahil avukatlar, mahkeme heyetinden salondaki jandarmaların çıkartılmasını talep etti. Mahkeme de talebi yerinde bularak salondaki jandarma güvenliğini azalttı.

Bu sırada Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük, mahkeme başkanına, “Ben katil polisin suratını görmek için buraya geldim. Senin yüzünü görmek için değil” diye bağırdı.

Salondaki izleyiciler, anne Sarısülük’ün bu sözlerine alkışlarla destek verdiler.

Sanık avukatları müvekkillerinin can güvenliği ifadesinin görevli olduğu Şanlıurfa’dan telekonferans sistemiyle alınmasını talep etti.

Sarısülük’ün avukatları ise 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin trafik kazası davasındaki sanığı tutuklu yargıladığını anımsatarak, Ahmet Şahbaz’ın da “kasten adam öldürme suçuyla” tutuklu olarak yargılanmasını talep ettiler.

Mahkeme bu talebi reddetti. Şahbaz'ın ifadesinin telekonferans ile alınmasına karar vererek davayı 2 Aralık tarihine erteledi.

Mahkeme’nin kararı sonrası salonda gerilim yükseldi. Salonda izleyiciler arasından ''Katil Polis'' sloganları atılırken, sanık avukatlarına sözlü sataşmalar yaşandı.

TOMA ve biber gazıyla müdahale

Sanık polisin tutuklanması talebinin reddedildiğini duyan Adliye önündeki protestocu kalabalık da sloganlar atarken, güvenlik güçleri gaz ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

Müdahale sırasında Adliye içine de gaz bombası atıldığı için binadakiler arka kapılardan tahliye edildi.

Müdahale sonrasında gözaltına alınanlar da bulunduğu bildiriliyor.

Adliye önündeki olaylarda bazı göstericiler yaralanırken, protesto eylemleri Kızılay Meydanı'na kaydı.

Ethem Sarısülük'ün vurulduğu noktada toplanan göstericiler bir basın açıklaması yaptılar.

İlgili haberler