Paha biçilmez mücevherler ilk kez sergileniyor

Dünyanın en değerli mücevher koleksiyonlarından biri olan ve Napoli'nin koruyucu azizi San Gennaro'nun ismiyle anılan koleksiyon sergiye açıldı.

San Gennaro mücevherlerinin değer olarak İngiliz Kraliyet Mücevherleri ve Rus Çarlarının hazinesine eşdeğer olduğu düşünülüyor.

70 parçadan oluşan koleksiyon, sergi için silahlı korumalar eşliğinde Roma'da bir müzeye götürüldü.

Koleksiyondaki parçalar arasında değerli taşlardan yapılma piskopos başlığı, binlerce mücevherden oluşan bir kolye de bulunuyor.

Mücevherler, heykeller ve dini sembollerden oluşan koleksiyon, yüzlerce yıl boyunca Napoli'nin koruyucu azizi San Gennaro için Avrupalı hükümdarların bağışladığı parçalardan oluşuyor.

Fakat San Gennaro hazinesi yıllar boyunca Napoli katedralinde bir kasada saklanıyordu.

Üçüncü yüzyılda yaşayan Napoli Piskoposu Gennaro'nun yüzyıllar boyunca kenti savaştan, vebadan, depremden ve doğal afetlerden koruduğuna inanıldı.

21.610 parça mücevher

1520'lerde bütün bu felaketlerin üst üste yaşanması üzerine kent halkı, San Gennaro'nun koruyuculuğu karşılığında, Aziz'in adına bağışlanmış olan hazineyi bir şapel inşa ederek saklama vaadinde bulundu.

Serginin küratörü Paolo Jorio, 1305'ten günümüze kadar bu şapele bağışlanmış 21.610 parça mücevherin bulunduğunu, bağış yapanlar arasında kralların, papaların ve imparatorların olduğunu söylüyor.

Sergiyi düzenleyen Roma Vakfı'nın başkanı Emmanuele Emanuele, gazetecilere yaptığı açıklamada, koleksiyonun "Tarihsel ve sanatsal olarak paha biçilmez değerde olduğunu ve İngiliz Kraliyet Mücevherleri'nden ya da Rus Çarlığı mücevherlerinden çok daha değerli olduğunu" ifade ediyor.

Napolyon'un bağışladığı haç

Serginin önemli parçalarından biri olan piskopos başlığında toplam 3.964 elmas, zümrüt ve yakut bulunuyor.

Fakat en gözde eserin, yapımına 1679'da başlanan ve dünyanın en seçkin mücevherlerinden biri olarak değerlendirilen kolye olduğu düşünülüyor. Birçok parçanın biraraya getirilmesiyle yapılan kolyedeki mücevherli haçlardan birini Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart bağışlamış.

BBC Roma muhabiri David Willey, büyük ilgi görmesi beklenen sergiyi, halkın ihtiyaçlarına öncelik vermek istediğini söyleyen Papa Francis'in gezmesinin beklenmediğini söylüyor.