Suriye: Silah tasfiyesi işbirliğimizin göstergesi

Telif hakkı AFP

Suriye, uluslararası silah denetçileriyle işbirliğine gidiyor olmalarının, Şam hükümeti hakkındaki düşünceleri değiştirmesini umuyor.

Suriye Dışişleri Bakan yardımcısı Faysal Mikdat, ülkesinin uluslararası ilişkiler alanında yapıcı bir ortak olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.

Mikdat bu açıklamayı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü OPCW'nin Suriye'nin kimyasal silahlarına ilişkin duyurusu sonrası yaptı.

Duyuruda Suriye'de kimyasal silahların üretiminde ve çeşitli savaş başlıklarına konulmasında kullanılan tüm teçhizatın tasfiye edildiği ya da çalışamaz hale getirildiği bilgisi yer aldı.

Denetçilerin BM Güvenlik Konseyi kararında öngörülen takvim uyarınca bu işlemi haftasonundan önce tamamlamaları gerekiyordu.

Kimyasal silah denetçileri, geçen Ağustos ayında başkent Şam'ın dışındaki Guta'da yüzlerce sivilin ölümüne yol açan kimyasal saldırıyı hükümet güçlerinin düzenlediği iddiası üzerine gönderilmişti.

Suriye hükümeti iddiayı reddetmişti. ABD'nin Suriye'ye karşı güç kullanma tehdidi üzerine, Rusya ve ABD, yaptıkları görüşmeler sonucu Suriye'nin kimyasal silah stokunun uluslararası denetime açılması üzerinde uzlaştı.

21 tesis denetlendi

Kimyasal silah üretim malzemelerinin tasfiye edilmesinin ardından, Suriye'nin elindeki kimyasal silah stokunu gelecek yılın ortasına dek tamamen yok etmesi gerekiyor.

Reuters'ın haberine göre OPCW, Suriye'deki 23 kimyasal silah tesisinden 21'ini denetledi.

İki tesise güvenlik kaygıları nedeniyle gidilemediği belirtilirken, bu iki tesisteki malzemelerin daha önce başka yerlere taşındığı vurgulandı.