Yunanistan: Altın Şafak Partisi'ne silahlı saldırı

Telif hakkı AP

Yunanistan’ın başkenti Atina’da aşırı sağ parti Altın Şafak’ın bürosuna düzenlenen silahlı saldırıda parti üyesi kişi öldü, bir kişi ağır yaralandı.

Altın Şafak partisinden yapılan açıklamada ölenlerin binayı korumakla görevli üyeler oldukları belirtildi.

AP haber ajansına konuşan Altın Şafak milletvekili Georgios Germenis, saldırganların iki kişi olduğunu ve bir motosiklet üzerinde bina önünden geçerken yakın mesafeden Altın Şafak üyelerine ateş açtıklarını söyledi.

Germenis, “Motorsikletten kasklı biri indi ve onlara ateş etti” dedi ve saldırının Atina’nın Neo Iraklio mahallesindeki Altın Şafak binasında bulunan güvenlik kameraları tarafından kaydedildiğini belirtti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre başbakanlık binası dışında açıklama yapan hükümet sözcüsü Simos Kedikoglou, “Kim olurlarsa olsunlar, katiller hiçbir ayrım gözetilmeksizin bizim demokrasimiz çerçevesinde incelenecektir” dedi.

Saldırıdan sonra çok sayıda polis, Atina’nın kuzeyindeki Altın Şafak ofislerinin bulunduğu binaları çevreledi.

Yunanistan’da Eylül ayında sol görüşlü bir müzisyenin Altın Şafak amblemleri taşıyan bir grup tarafından saldırıya uğrayıp öldürülmüştü.

Aşırı sağcı partinin lideri Nikos Mihaloliakos da “suç çetesi örgütleme” suçlaması nedeniyle demir parmaklıklar ardında ve yargılanmasına devam ediliyor.