Pakistan'dan ABD'ye Taliban protestosu

Telif hakkı BBC World Service

Pakistan Hükümeti, Cuma günü Batı Veziristan'da insansız uçakla düzenlenen saldırıda, Pakistan Talibanı lideri Hekimullah Mesud'un öldürülmesi nedeniyle ABD'yi protesto etti.

ABD'nin İslamabad Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığ'ına çağrıldı.

Pakistan İçişleri Bakanı Çaudri Nisar Ali Han, bu saldırının Pakistan Hükümeti'nin yıllardır devam eden ve binlerce kişinin ölümüne yol açan savaşı durdurmak için militanlarla görüşmelere başlama planlarına darbe indirdiğini söyledi.

Ali Han, "Sadece bir kişi değil, barış çabaları da öldü" dedi ve ABD'yle ilişkilerini gözden geçireceklerini söyledi.

Hekimullah Mesud aracına dört füze isabet etmesi sonucu ölmüştü.

Görüşmelerden bir gün önce

Mesud için Kuzey Veziristan'da cenaze töreni düzenlendiğini bildirildi. Henüz doğrulanmamış haberlere göre Mesud'un yerine Han Seyid Secna getirildi.

Pakistan hükümetinden bir heyetin Mesud'la görüşmek için bölgeye hareketinden bir gün önce gerçekleşen saldırı nedeniyle ülkede güvenlik güçleri teyakkuza geçirildi.

Mesud 2008 yılında 30 yaşındayken, selefi Beytullah Mesud'un yine bir insansız Amerikan uçağının saldırısında ölmesi üzerine liderliğe yükselmişti.

Hekimullah Mesud'un liderliği döneminde Pakistan Talibanı, Pakistan ordusu ve Afganistan'a giden Nato konvoylarına karşı pek çok saldırı düzenledi.

Mesud hakkında daha önce Amerikan ve Pakistan istihbarat kaynakları tarafından yayılan öldürüldüğü yolundaki haberler defalarca yanlış çıkmıştı.

ABD'nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu Mesud, geçen ay BBC'ye verdiği özel mülakatta, hükümetle "ciddi görüşmelere" hazır olduğunu ama kendisine henüz bu yönde bir talep gelmediğini söylemişti.