Mısır: John Kerry'den 'istikrar' çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ziyaretine Mısır’dan başladı.

Birkaç saatlik ziyareti sonrası basın açıklaması yapan Kerry 'ülkede şiddetin sona ermesi ve demokrasi' çağrısında bulundu.

Kerry, "Tarih bize demokrasilerin, diğer tüm alternatiflerden daha istikrârlı ve uygulanabilir olduğunu gösterdi" dedi.

Mısır için, "ABD'nin hayati ortağı" ifadesini kullanan Kerry, "İstikrâr beraberinde turizm ve yatırımı, bu ikisi de Mısır halkı için iş imkânları getirir" diye konuştu.

Mısır’da Muhammed Mursi’nin devrildiği askeri darbe sonrası ülkeyi ziyaret eden en üst düzey ABD’li yetkili olan Kerry, Kahire’ye altı saatini ayırdı.

Kerry, darbeyle yönetime gelen Cumhurbaşkanı Adli Mahmud Mansur, Başbakan Hazım el Beblavi, Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile görüştü.

Kerry’nin ziyareti, Kahire ve Washington arasındaki ilişkilerin gerildiği bir döneme denk geliyor.

ABD Dışişleri Bakanı’nın Kahire ziyaretini Mısır devlet medyası duyurmuş olsa da ABD’li yetkililer resmi bir açıklama yapmamıştı.

Kerry, ‘Mısır ziyareti güvenlik gerekçeleriyle önceden duyurulmayan’ ilk ABD Dışişleri Bakanı oldu.

Kerry’nin ziyaretini izleyen BBC muhabiri Kim Ghattas, bu önlemin Irak ve Afganistan’a giden ABD’li yetkililer için de uygulandığını söylüyor.

Muhabirimiz, bu önlemin Mısır’daki istikrarsızlıktan ABD’nin kaygı duyduğuna işaret ettiğini, aynı zamanda ülkede artan Amerikan karşıtlığına da bir tepki olduğunu ifade ediyor.

ABD, Mursi’nin devrilmesini darbe olarak tanımasa da ABD yasaları uyarınca askeri yardımı askıya aldı.

ABD’nin bu kararı Mısır ordusunun tepkisini çekerken Müslüman Kardeşler de ABD’nin kendilerini yarı yolda bıraktığını savunuyor.

Gündemde Suriye var

ABD Dışişleri Bakanı, Mısır’dan sonra Suudi Arabistan, İsrail, Ürdün ve Fas’ı da ziyaret edecek.

Kerry’nin Kahire’den sonraki durağı Riyad.

Suudi Arabistan, ABD’nin Suriye’ye müdahale konusunda geri adım atmasını ve Mısır’daki yeni hükümete destek olmamasını eleştiriyordu.

Kerry’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı yetkililerle görüşmesinde savunma ve ticaret meselelerinin dışında ağırlıklı gündem maddesinin Suriye olması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı, Kudüs ve Beytüllahim’deki barış sürecini görüşmek üzere Filistinli ve İsrailli yetkililerle de bir araya gelecek.

Dokuz günlük ziyaretin son durakları Cezayir ve Fas olacak.

Mursi mahkemeye çıkıyor

Muhammed Mursi, 2012 yılının Aralık ayında başkanlık sarayı önünde protestocuların öldürüldüğü olaylarla ilgili olarak ‘şiddet ve öldürmeye teşvik’ suçlamasıyla Pazartesi günü mahkemeye çıkıyor.

Destekçileri Mursi'nin 'siyasi bir yargılanma' sürecine girdiğini söylüyor.

Mısırlı El Vatan gazetesi, Cumartesi günkü sayısında, gözaltındaki Mursi'nin ilk görüntüleri olduğunu belirttiği fotoğraflar yayımladı.

Üzerilerinde tarih yazmayan fotoğraflar bağımsız kaynaklar tarafından doğrulatılamıyor.

Üzerinde bir eşofmanla koltukta oturan Mursi'nin tavırlarının da canlı ve rahat olduğu görülüyor.

El Yavm el Sabi haber sitesi, Mursi'nin Kahire'deki Polis Akademisi'nde yargılanacağını duyurdu. Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de aynı Polis Akademisi'nde yargılanmıştı.

İlgili haberler