Küba'dan özel sinemalara yasak

Küba’da hükümet çok sayıda özel sinema ve video oyunları salonlarının derhal kapatılması talimatını verdi.

Hükümet, bu salonların izinsiz açıldığını ve bağımsız iş yerlerinin idaresine ‘düzen’ getirilmesi gerektiğini söyledi.

Küba son dönemde özel sektöre yönelik kısıtlamaları hafifletmişti.

Fakat bazı Kübalı işletmeciler restoran ve farklı iş yeri lisanslarını kullanarak gizli sinema ve eğlence merkezleri açıyordu.

Hükümetin Küba’nın resmi gazetesi Granma’da yer alan açıklamasında, “3 boyutlu film odaları dâhil, sinema salonları ve bilgisayar oyunu salonları, ne tür özel bir faaliyet içinde olurlarsa olsunlar kapatılacaktır” dendi.

Hükümet, kanun ihlalinde bulunanlara karşı kararlı bir tutum izleyeceklerini ve bu uygulamanın ‘geri adım atmak’ anlamına gelmediğini belirtip özel sektöre ‘disiplin’ aşılama konusunda kararlı olduklarını duyurdu.

Eski Devlet Başkanı Fidel Castro’nun 2008 yılında yerine geçen kardeşi Raul Castro özel sektördeki kısıtlamaları hafifletmişti. Ülkenin beş milyonluk işgücünün yüzde 79’u devlete çalışıyor.

Raul Castro, yaklaşık 200 meslek kolu için belirlediği lisanlarla halkın ‘serbest meslek’ sahibi olabilmesinin yolunu açtı. Kadın terziler ve taksi şoförlerinin yanı sıra küçük restoran işletmecilerine de lisans tanındı.

Fakat bazı Kübalılar, bu lisansları kullanarak sinema ve video oyunu merkezleri işletmeye başladı.

'Beladan uzak tutuyordu'

BBC Havana muhabiri Sarah Rainsford kapatma kararının, özellikle ithal malzemelerle 3 boyutlu sinema salonu açan ve yüklü yatırımlar yapan Kübalı işletmecilere büyük bir darbe vuracağını belirtiyor.

Rainsford, ziyaret etmek istedi çoğu 3 boyutlu sinema salonlarının kapalı ve hizmet dışı olduğunu aktardı.

Kapatma kararının geleceğine dair işaretler vardı. Küba Kültür Bakanlığı yetkilileri, gösterimde olan ve çoğu Amerikan yapımı olan filmleri “bayağı ve ciddiyetten yoksun” görüyor, devrimin kültür politikasına uygunsuz olduklarından şikâyet ediyordu.

Muhabirimiz, şikâyete rağmen büyüyen bu sektörün kapatılmak yerine düzene sokulacağına dair bir umut olduğunu aktarıyor.

Muhabirimize konuşan Kübalı genç Miguel, “Sinema salonları ve oyun odaları bizi sokaklardan, beladan uzak tutuyordu” dedi.

Yosvany adlı bir diğer Kübalı genç de “Bu yasaya çok sayıda kişinin karşı çıkacağını sanıyorum. 3 boyutlu sinemalar yeni ve popülerdi” diye konuştu.

Muhabirlerin aktardığına göre özel sinemalar, Hollywood yapımlarını ve ana akım filmleri göstermeyen, devlete ait bakımsız salonlara popüler bir alternatif oluşturuyordu.

Hükümet verilerine göre Küba’da 400 binden fazla kişi serbest meslek sahibi ve yaklaşık 100 bini de küçük işletmelerde işçi olarak çalışıyor.

İlgili haberler