Erdoğan'dan öğrenci evi açıklaması

Başbakan Erdoğan, partisinin Kızılcahamam toplantısında üniversite öğrencilerinin kızlı erkekli kiraladığı evlere yönelik önlemlerden bahsettiği yönünde dün basına sızan haberlere yanıt verdi.

İlk açıklamasını meclis grup toplantısında yapan Başbakan Erdoğan, aynı konuya Finlandiya ziyareti öncesi Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada da değindi.

Meclisteki grup toplantısında ''Konuştuğunu inkâr etmeyen bir siyasetçi'' olduğunu belirten Erdoğan, öğrencilerin tuttuğu özel evlere ilişkin güvenlik güçlerine istihbari bilgiler geldiğini ve bu bilgilerden hareketle valiliklerin duruma müdahale ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamasından önce dün yardımcısı Bülent Arınç Kızılcahamam'da sadece yurtların konuşulduğunu ve hükümetin özel evlerin denetimine yönelik ne bir düşüncesi ne de yetkisi olduğunu söylemişti.

Bugün yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan ise öğrencilerle aynı apartmanda yaşayan komşuların öğrencileri ihbar ettiği durumlar olduğunu ve emniyet teşkilatının da bu ihbarların üzerine gitme yetkisi olduğunu belirtti.

'Karmaşık ortamlar'

Başbakan, ihbarların içeriğine ilişkin bir ayrıntı vermemekle birlikte, ''Karmaşık ortamlarda her türlü şey olabiliyor.'' dedi.

Hükümetini ''muhafazakâr demokrat bir iktidar'' olarak tanımlayan Başbakan Erdoğan, ihbarlara yanıt vermek ve müdahil olmak zorunda olduklarını belirterek, ''Kimse bunu özel hayata müdahale olarak yorumlamasın.'' diye konuştu.

Devlet yurtlarında kız ve erkek öğrencilerin karışık kalmasına müsade etmediklerini ve yurtların tümüyle ayrıştırılması konusunda çalışmaların sürdüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Bunu yüzde 70 oranında gerçekleştirdik.'' dedi.

AKP'nin yurt politikasının dünyadaki eğitim psikolojisiyle bağdaştığını öne süren Erdoğan, Türkiye'deki ''anne-babaların kahir ekseriyetinin'' kendisine bu konuda hak verdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Finlandiya ziyareti öncesi Esenboğa Havaalanı'nda da aynı konuya değinip "Şu ana kadar yüzde 75 düzenlemeyi yapmış durumdayız.Kızlar ile erkeklerin aynı kampüsü paylaştıkları bu fırsatı verecek yurtlar olmayacak. Ev olayına gelince. Aynı daireyi kız erkek paylaşım noktasında ciddi şikâyetler var" dedi.

'Muhafazakâr bir iktidar olarak nasıl bir düzenleme yapılabileceğin planlayacaklarını' belirten Erdoğan bir soru üzerine, "Kişilerin müstakil evlerinde bir farklı kız bir farklı genç aynı evde kalması ne denli uygun olabilir? Siz kızınıza bunu hoşgörüyle karşılayabiliyor musunuz? Siz uygun buluyorsanız size hayırlı olsun. Eğer bir yasal düzenleme gerekiyorsa biz yasal düzenlemeyi yaparız. Valiliklerin yapması gerekiyorsa bunu yaparız"diye konuştu.

CHP: Asıl derdi karma eğitim

Anamuhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'a ''Senin derdin yurt sorunu filan değil. Senin derdin nasıl karma eğitimi yok edebilirim" diyerek tepki verdi.

Yurt sayısındaki yetersizlikten dolayı hükümeti suçlayan Kılıçdaroğlu, ''TOKİ kalkıp bir sürü Sovyet tipi ev yapıyor da neden yurt yapmıyor?'' diye sordu.

Öğrenci evi tartışmasının dün nasıl geliştiğini okumak için BBC Türkçe'nin Sosyal Meydan sayfasını tıklayın.

İlgili haberler