İsrail: Aklanan Lieberman kabineye dönmeye hazırlanıyor

İsrail Eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman yolsuzluk suçlamalarıyla yargılandığı davada beraat etti.

Başbakan Benyamin Netanyahu en önemli müttefiklerinden Lieberman'ın, kabinedeki görevine geri döneceğini söyledi.

Lieberman'a İsrail'in eski Belarus büyükelçisinin atanmasıyla ilgili yolsuzluk suçlamaları getirilmişti.

Politikacının suçlu bulunması halinde, İsrail'in koalisyon hükümetinin dağılabileceği düşünülüyordu.

Yolsuzluk ve görevi suistimal suçlamalarıyla hakkında dava açılınca kabineden istifa eden 55 yaşındaki Lieberman sağcı Yisrael Beitenu partisinin lideri.

Hakkındaki bütün suçlamaları reddeden Lieberman beraat kararından sonra gazetecilere, suçlamalarla geçen 17 yıldan sonra "bu sayfayı geride bırakmak" istediğini söyledi.

Lieberman'ın partisi Ocak ayındaki seçimlerde kıl payı farkla zaferi elde eden Likud ile birlikte liste çıkarmıştı.

İstifasından bu yana Dışişleri Bakanlığı görevini geçici olarak Başbakan Benyamin Netanyahu yürütüyor, yani fiilen Lieberman'ın dönüşünü bekliyordu.

Başbakan Netanyahu, bugünkü mahkeme kararından sonra yaptığı yazılı açıklamada Lieberman'a hitaben "Hakkınızda oybirliğiyle verilen beraat kararını kutluyorum. İsrail hükümetine dönüyor oluşunuzdan mutluyum. Böylece birlikte İsrail halkı için çalışmayı sürdürebileceğiz" dedi.

İçişleri Bakanı Gideon Saar ve Ekonomi Bakanı Naftali Bennet de İsrail medyasına yaptıkları açıklamalarda Lieberman'ın dışişleri bakanlığına dönüşünü beklediklerini söylediler.

İtiraz edilecek mi?

Adalet Bakanlığı'ndan bir yetkili BBC'ye İsrail başsavcısının karara itiraz edip etmeme konusunda henüz karar vermediğini söyledi. İsrail yasalarına göre kararı izleyen 45 gün içinde itiraz hakkı kullanılabiliyor.

Savcılar Lieberman'ı eski Belarus büyükelçisi Zeev Ben Aryeh'in terfi ettirilerek Letonya'daki bir göreve atanması için müdahale etmekle suçluyorlardı.

Lieberman'ın bu atamayı, eski büyükelçinin, kendisini hakkındaki bir cezai soruşturma konusunda uyardığı için ödül olarak yaptırdığı öne sürülmüştü.

Lieberman suçlu bulunup ve üç aydan fazla hapis cezası alsaydı, milletvekilliğinden istifa etmesi gerekecekti.

BBC'nin Kudüs'teki muhabiri Yolande Knell, kararın İsrail siyaseti açısından çok önemli sonuçları olabileceğine dikkat çekiyor.

İtiraz edilmediği takdirde bu karar Lieberman'ın hükümete dönüşünün yolunu açmış oluyor.

Muhabirimiz siyasi kariyeri boyunca hakkında sık sık yolsuzluk iddiaları getirilmesine rağmen, Lieberman'ın ilk kez bu olayda yargı önüne çıktığını ve ilk kez siyasi yaşamınının son bulması tehdidiyle karşı karşıya geldiğini de hatırlatıyor.

İsrail'in en "açık sözlü" politikacılarından biri olarak nitelenen Lieberman siyasi çizgisi itibariyle Başbakan Benyamin Netanyahu'nun sağında yer alıyor ve Filistin Özerk Yönetimi ve lideri Mahmud Abbas'a karşı sert ve eleştirel bir tutum izliyor.

İlgili haberler