Öğrenci evleri: Muammer Güler'den 'terör-fuhuş' uyarısı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Türkiye kamuoyundaki öğrenci evleri tartışmasına, "bu evlerin terör ve fuhuş amaçlı kullanılabildiğini" öne sürerek katıldı ve denetimlerin sıkılaştırılacağını, hukuki boyutta eksik varsa tamamlanacağını söyledi.

Muammer Güler, "Bizim olaya bakış açımız terörle mücadele boyutuyla ilgili. Üniversite öğrencilerinin kaldığı evler ve yurtlar terör örgütlerinin eleman kazanmak için kaynak olarak gördükleri yerlerdi. Söz konusu oluşumlar üniversite kayıt dönemlerinde stant açarak broşür dağıtarak kendilerine yönlendirme çabasında olduklarını görüyoruz." diyerek, öğrenci evleri tartışmasına yeni bir boyut getirdi.

"Terörle ilgili yaptığımız çalışmalara da terör örgütlerinin öğrencileri elde etmede kız-erkek ilişiklerini kullandıkları bir vakadır. Bu evlerdeki yapılandırmalarda bir eğitim ve bilinçlendirme sürecinden geçildiğini görüyoruz. Bu süreçte de şiddeti meşru gösterecek bir bilinç artırımı yapıldığını gördük" diyen İçişleri Bakanı devletin koruyucu tedbir almak durumunda olduğunu söyledi.

Kimlik bildirme ve ruhsat

Güler, "Bu işin terör boyutu" diyerek daha sonra "fuhuş" boyutuna geçti.

Bakan şöyle konuştu: "Bir de öğrenci evleri denilen ülkemizde yeni yeni oluşan bir sektör var. Günü birlik kiralanan öğrenci evleri var. Günü birlik geçici konaklama dediğimiz yerler. Çoğunlukla sürekli konaklanan yerlerde yapılmaktadır. Mesela apartmanların bir iki dairesinde geçici olarak konaklama yapılmaktadır. Bu evler apart adı altında rezidans adı altında kullandırılabiliyor. Ve maalesef fuhuş ve suçluların barındırılması şeklinde kullanılabiliyor."

Muammer Güler, kimlik bildirme kanununa göre apart olarak işletiliyorsa kalan kişilerin kimliklerinin tespit edilerek işletenler tarafından bildirilmesi ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak Turizm Bakanlığı ya da belediyelere ruhsat başvurusunda bulunulması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanı, bakanlık tarafından yakında bir genelge yayınlanacağını ve bu genelgede bu tür yerlerin polis tarafından denetiminin de düzenleneceğini söyledi.

Bakan, özel hayata müdahalenin söz konusu olmadığı yolunda daha önce hükümet yetkilileri tarafından yapılmış açıklamaları da tekrarladı ve maksadın "gençlerin korunması" olduğunu söyledi.

Güler, İncelemelerin yapıldığını hukuki eksiklikler varsa tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

İlgili haberler