Berlusconi, Yahudileri kızdırdı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi hakkındaki davalar yüzünden, çocuklarının Hitler’in ezdiği Yahudiler gibi acı çektiğini söyleyince Yahudi cemaatinden tepki çekti.

Berlusconi’ye yakınlığıyla bilinen gazeteci Bruno Vespa’nın yeni çıkacak kitabından bazı bölümler önceki gün yayımlandı.

Vespa’nın “Tuz, şeker ve kahve” isimli kitabı için röportaj yaptığı Berlusconi, hakkındaki davalarla ilgili açıklamalar yaptı. Berlusconi, çocuklarının “Her şeyi satıp yurtdışına gidelim” önerisinde bulunduğu iddiasının doğru olup olmadığı sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Çocuklarım kendilerini Hitler rejimi Almanyasındaki Yahudi aileler gibi hissettiklerini söylüyor. Herkes bize karşı.”

Kitabın tanıtımı için yayınlanan bölümde yer alan bu cümleler Berlusconi’yi yeniden eleştirilerin hedefi haline getirdi.

İtalyan Yahudi Toplumu Derneği Başkanı Renzo Gattegna, Berlusconi’ye, “İtalya demokratik bir ülke, Nazi Almanyası ise suçluların yönetimindeki acımasız bir diktatörlüktü. Yahudilerin yaşadıklarının Berlusconi’nin ailesinin yaşadıklarıyla karşılaştırılması sadece uygunsuz olmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm özgürlüklerinden ve hayatlarından mahrum edilenlerin hatıralarına hakaret teşkil ediyor” dedi.

Genç İtalya Yahudileri Derneği Başkanı Alessandra Ortona da “Silvio Berlusconi’nin çocukları bir gettoya kapatılmadı, toplama kamplarında yakılmadı, vurulmadı!” dedi ve Berlusconi’yi “yüzeysel ve saygısız” olmakla suçladı.

Yahudi cemaatinin yanı sıra bazı siyasetçiler de Berlusconi’ye tepki gösterdi.

Sol-Ekoloji-Özgürlük partisi lideri Nichi Vendola, Facebook’a yazdığı mesajda “Korkunç bir trajedinin günlük politika polemikleri için banalleştirilmesi tüyler ürpertici” ifadelerini kullandı.

Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) üyeleri ise partinin lideri Berlusconi'yi savundu.

PDL milletvekili Gabriella Giammanco, Berlusconi’nin sözlerinin “sevdikleri için endişelenen bir aile babasının patlayışı” olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

PDL’den Renato Brunetta ise Berlusconi’nin çocuklarının acısıyla Yahudileri karşılaştırarak “bu halkın duygularını paylaştığını gösterdiğini” iddia etti.

Eski başbakan 2003’te Avrupa Parlamentosu Sosyalist grubunun Alman başkanı Martin Schulz’u “Nazi toplama kampı şefine” benzetmiş ve tepki çekmişti.

'Bizim güzel sekreterlerimiz var'

Berlusconi 2009’da da anlattığı bir fıkrayla Yahudi cemaatini kızdırmıştı:

“Bir Yahudi akrabalarıyla konuşuyormuş: Ölüm kampları döneminde bir soydaşımız bize geldi ve kendisini saklamamızı istedi. Biz de onu depoya kapattık ve ona baktık. Ama bunun karşılığında bize 3 bin euro ödeme yapmasını istedik. Aylık mı? Hayır günlük 3 bin euro. Ne de olsa Yahudiyiz... Hem parası vardı zaten ve ödeyebiliyordu. Fakat aklıma takılan bir şey var. Sizce artık ona Hitler’in öldüğünü ve savaşın bittiğini söylemeli miyiz?”

Berlusconi'nin geçmişte tepki çeken bazı gafları şöyle:

- “Size birisinden selam getirdim… bronz tenli birinden… ismi neydi… Ah Barack Obama! İnanmayacaksınız ama plaja güneşlenmeye iki kişi gitmişler, çünkü karısı da bronz tenliydi.”

- (Finlandiya’nın eski başbakanı Tarja Halonen’den bahsederken) Başkan’ı ikna etmek için Playboy marifetlerimi

kullandım”

- “Ben politikanın Hz. İsa’sıyım. İkimiz de kurbanlarız.”

- “Mussolini kimseyi öldürmedi. İnsanları tatil yapmaları için sürgüne gönderiyordu.”

- “Güzel kızlardan hoşlanmak eşcinsel olmaktan iyidir.”

- (Depremzedeler hakkında) “Elbette geçici olarak başka yerde yaşamak zorundalar ama bunu kamp yaptıkları bir hafta sonu tatili gibi görmeliler.”

- “Yasalar önünde her vatandaş eşittir ama İtalyanların yüzde 50’sinin ülkeyi yönetme yetkisi verdiği bir kişi belki biraz daha eşit olabilir.”

- “Yabancı yatırımcıların İtalya’ya yatırım yapması için başka bir sebep de şu: Bizim çok güzel sekreterlerimiz var!”