Filistinli yetkililer: Arafat'ın ölümünde İsrail tek zanlı

Filistinli yetkililer, eski lider Yaser Arafat'ın ölümünde İsrail'in "tek zanlı" olduğunu açıkladı.

İsviçreli adli tıp uzmanları, Arafat'ın cesedinde yüksek dozda radyoaktif polonyum maddesi bulmuştu.

Arafat'ın ölümünü araştırmak üzere kurulan Filistin komitesinin başkanı, raporların bunun yaşlılık ya da hastalık kaynaklı doğal bir ölüm olmadığını gösterdiğini ifade ederek, olayı "suikast" diye niteledi.

Filistin'in Ramallah kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan komite başkanı Tevfik Teravi "Yaser Arafat suikastinde baş ve tek zanlı İsrail'dir diyoruz. Davanın tüm ayrıntılarını ve bütün unsurlarını ortaya çıkarmak ve doğrulamak için araştırmamızı sürdüreceğiz." dedi.

İsrail olayla ilgili bağlantıları olduğu iddiasını sürekli reddediyor.

Filistinli komitenin, etrafı korumalarla çevrili olan Arafat'a zehirin nasıl ulaştırıldığına dair düşünceleri bilinmiyor.

Ramallah'ta bugünkü toplantıya katılan BBC muhabiri Yolande Knell, komite başkanının, bu soruyla ilgili olarak birçok kişiyle görüşmeler yapıldığını ve "istihbarat bilgileri"ne sahip olduklarını, ancak bunları henüz açıklayamayacaklarını söylediğini bildirdi.

İsviçreli adlı tıp uzmanlarının dün düzenlediği basın toplantısında, Arafat'ın cesedinde yapılan incelemede normalin 18 katı polonyum bulunduğu doğrulanmış, ancak ölüm sebebini kesin olarak söylemenin mümkün olmadığı vurgulanmıştı.

Uzmanlar, Arafat'ın ölümü üzerinden dokuz yıl geçmiş olması nedeniyle daha kesin bir sonuca varamadıklarını söylüyor.

Arafat'ın eşyalarında yapılan testler zehirlenmiş olabileceğine işaret edince, eşi Süha Arafat'ın isteği üzerine bir yıl önce mezarı açılmış, alınan 60 kadar örnek İsviçreli, Rus ve Fransız ekiplere dağıtılmıştı.

Bir süre önce bazı Filistinli yetkililer Arafat'ın ölümünü araştırmak üzere yeni bir uluslararası soruşturma açılması çağrısı yaptı.

Rusya: Biz polonyum bulamadık

Birçok Filistinli Arafat'ın ölümünde İsrail'in parmağı olduğu kanısında fakat İsrail bu iddiaları reddediyor.

BBC muhabiri Knell, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un yardımcılarından birinin, İsrail'in Filistinli lideri öldürmekle suçlanmasına karşı her türlü tedbirin alınması emri verildiğini ifade ettiğini söylüyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Arafat dokuz yıl önce Ramallah'taki başkanlık merkezinde birden rahatsızlanarak Fransa'da bir askeri hastaneye kaldırılmış ve orada hayatını kaybetmişti.

Doktorlar, Arafat'ın ölüm sebebinin bir kan rahatsızlığı yüzünden inme geçirmesi olduğuna kanaat getirmişti.

Lozan'daki Vaudois Üniversitesi, Arafat'ın cesedinin yanı sıra 2004'te Paris'teki hastaneye götürülen kişisel eşyası üzerinde de incelemeler yaptı.

Araştırma sonucunda Arafat'ın polonyum-210 zehirlenmesi sonucu ölmüş olabileceği belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İsviçreli adli tıp uzmanlarının raporunu "bilimden ziyade, beyaz dizi" olarak niteledi.

Fransız ve Rus uzmanlar tarafından da İsviçre'dekine paralel soruşturmalar yürütülüyordu.

Bir Rus yetkili geçen ay yaptığı açıklamada polonyuma rastlanmadıklarını söyledi.

Fransa, Lozan'daki uzmanların ilk incelemelerinde yüksek düzeyde polonyum saptaması üzerine 2012 Ağustos ayında bir cinayet soruşturması başlattı.

İlgili haberler