İnstagram’da uyuşturucu ilanları

Fotoğraf paylaşım uygulaması İnstagram, sunduğu servis üzerinden yasadışı uyuşturucu satışı yapılmasına karşı yeni önlemler aldı.

BBC’nin #BBCtrending programı, İnstagram’da, yanında yasadışı uyuşturucu ilanlarının yer aldığı birçok resim ve videonun paylaşıldığını tespit etti.

Bunun üzerine İnstagram, yasadışı uyuşturucu satışıyla ilgili olabilecek bazı kelimelerle servis içinde arama yapılmasını durdurdu.

Artık servis kapsamında yasadışı uyuşturucu satışında kullanıldığı düşünülen bazı kelimelerle arama yapmak mümkün olamayacak.

Facebook’un sahibi olduğu İnstagram’ın bir sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada, bu tür gönderilere Instagram’da izin verilmediğini söyledi.

Sözcü, İnstagram kullanıcılarını, yasadışı veya uygunsuz içeriğe rastladıklarında kendilerine haber vermeye teşvik ettiklerini söyledi.

Ayrıca sözcü, İnstagram’ın bir alım satım hizmeti olmadığını sadece fotoğraf ve video paylaşımı için kullanılabileceğini söyledi.

Uyuşturucu ilanları başka servislerde de mevcut

Paylaşılan uyuşturucu satışıyla ilgili içeriklerin çoğunluğunun ABD kaynaklı olduğu düşünülüyor.

İnstagram’da uyuşturucu alım ve satımıyla ilgili ilişki kuranların çoğunun, daha sonra bu iletişimlerini WhatsApp veya Kik üzerinden sürdürdükleri düşünülüyor.

İnstagram, uyuşturucu ilanlarının paylaşıldığı tek sosyal paylaşım sitesi değil.

BBC, Google’ın YouTube servisinde paylaşılan bazı videoların altına da bu tür ilanların konduğunu tespit etti.

Facebook gibi Google da bir problemle ilgili kullanıcıların bunu bildirmesi durumunda harekete geçiyor.

Ayrıca Yahoo’nun blog servisi Tumblr da aynı politikaya sahip.

Geçtiğimiz aylarda ABD’li Senatör Edward Markey, İnstagram’ın genel müdürüne yazdığı mektupta kurumun, İnstagram’da yasadışı silah satışı yapıldığı yönündeki iddiaları araştırmasını istemişti.

İlgili haberler