Bilgisayar korsanları Uzak Doğu'da faaliyette

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong'un resmi internet sitesi Anonymous adlı bilgisayar korsanları grubunun üyesi olduğunu iddia edenler tarafından 'hack'lendi.

Saldırı Lee'nin o grubun izini süreceğini söylemesinden bir gün sonra oldu.

Grubun parçası olduğunu iddia eden bir kişi, internette yayımladığı video kaydında, hükümetin internet sitelerine saldırı tehdidinde bulundu.

Singapur'un internet ve telefon kurumu, başbakanlığın internet sitesinin bir bölümüne Perşembe günü "müdahele edildiğini" söyledi.

Bilgi-İletişim Geliştirme Kurumu yaptığı açıklamada "başbakanlık ana web sitesi hala çalışıyor ve biz heklenen sayfayı geri yüklemek için çalışıyoruz" denildi.

Bilgisayar korsanları, başbakanlık internet sitesine, Anonymous grubunun sembolü olan Guy Fawkes maskesini ve "Bugün Singapurlu olmak harika" mesajını yayımlanmış.

Yeni medya kuralları

Ülkede bu yılın başlarında açıklanan yeni kurallara göre, "Singapur ile ilgili konularda düzenli olarak haber veren ve okuyucular arasında önemli erişime sahip olan siteler" için lisans almak gerekiyor.

Geçen ay yayımlanan bir video kaydında, hükümetin yeni kuralları protesto edilmişti.

Bu hafta başında da, Başbakan Lee hükümetinin "suçluları yakalamak için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını" söyledi.

"Biz onu bulabilirsek, adalete teslim edeceğiz ve şiddetle cezalandırılacak. Anonim olduğunu düşünebilir ama kim olduğunu bulmak için ekstra çaba yapacağız" diye de ekledi.

Gazeteye siber saldırı

Bu ayın başlarında, kendisini Mesih olarak adlandırılan ve Anonymous grubunun bir parçası olduğunu iddia eden bir bilgisayar korsanı, Singapur'un başlıca gazetesi olan The Strait Times'ın web sitesini hekledi.

Korsan, gazetenin video hakkındaki haberinin yanıltıcı olduğunu belirten bir mesaj bırakmıştı.

Haberlere göre, Mesih geçen hafta da, başbakanın seçim bölgesine dahil olan Ang Mo Kio Belediye Meclisi'nin web sitesini hekleme sorumluluğunu üstlendi.

Anonymous ile bağlantılı bilgisayar korsanları, geçen hafta Avustralya ve Filipinlerde devlet kurumları ve işletmeler ait onlarca web sitesini hekledi.

İlgili haberler