'Suudi Arabistan, Suriye'de ordu kuruyor'

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, Suudi Arabistan'ın binlerce Suriyeli isyancıyı eğitmek ve silahlandırmak için milyonlarca dolar harcamayı planladığını yazdı.

Gazetenin Suriyeli, Arap ve Batılı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Riyad, Esad'ı yenilgiye uğratmak ve giderek güçlerini artıran cihat yanlısı örgütlere karşı denge sağlamak için Eylül ayında kurulan Ceyş el İslam'a (İslam'ın Ordusu) desteğini artıracak.

43 Suriyeli grubun oluşturduğu Ceyş el İslam, parçalanmış haldeki isyancılar arasında "önemli bir oyuncu" kabul ediliyor.

Irak Şam İslam Devleti ve Nusra Cephesi gibi El Kaide bağlantılı grupları dışlayan güçte, cihat yanlısı olmayan gruplar ve Selefi örgütler yer alıyor.

'Hem Esad hem de El Kaide'yle savaş'

Guardian henüz doğrulanmamış bir habere göre Ceyş el İslam'ın Pakistan'ın yardımıyla eğitileceği ve bu güçteki isyancı sayısının 50 bin'e kadar çıkabileceğinin iddia edildiğini aktarıyor.

Suudi Arabistan istihbarat Servisi Başkanı Prens Bandar Bin Sultan'ın Ceyş El İslam'a uçaksavar ve tanksavar silahları sağlanması konusundaki itirazını kaldırması için ABD'ye baskı yapıyor.

Silah sevkiyatı için Ürdün'den topraklarını açması isteniyor.

Suudi Arabistan desteğindeki Körfez Araştırmaları Merkezi'nden Mustafa Alani, "Suriye'de iki savaş var. Biri Suriye rejimi diğeri de El Kaide'yle. Suriye ikisiyle birlikte savaşıyor" diyor.

İlgili haberler