Venezuela'da elektronik mağazalarına el kondu

Venezuela'da binlerce kişi, hükümetin "fahiş fiyatla mal sattığı" gerekçesiyle el koyduğu elektronik mağazalarına akın etti.

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Daka adlı elektronik mağazaları zincirinin haksız kazanç sağladığını ve "adil fiyatlarla" satış yapmak zorunda kalacağını söyledi.

Maduro daha sonra başkent Caracas'ta, müşterilerinin "hırsız zenginler" olduğunu söylediği JVG mağazasına da el konduğunu açıkladı.

Venezuela'da muhalefet hükümetin politikalarının yüksek enflasyona neden olduğunu söylüyor.

Maduro Cuma gecesi televizyondan yayımlanan açıklamasında Daka mağazalarındaki tüm plazma televizyonların, çamaşır makinalarının ve diğer malların elden çıkarılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Bunu halkımızın iyiliği için yapıyoruz. Raflarda, depolarda hiç bir şey bırakmayın" dedi.

Bu çağrının ardından binlerce kişi Daka mağazalarının önünde geceden kuyruğa girdi.

Mağazanın malları bir hafta önceki fiyatların dörtte birine satıldı.

Nicolas Maduro, müfettişlerin denetimi sırasında bu mağazanın, ürünleri olması gerekenin yüzde 1000 fazlasına sattığının tespit edildiğini söyledi.

Maduro'ya göre bu mağaza küçük bir klimayı 36 bin bolivara (5,730 dolar) satıyor. Aynı klimanın devlete ait mağazalardaki fiyatı ise 7,000 bolivar (1113 dolar).

BBC Caracas muhabiri Irene Caselli, devlete ait mağazalarda genellikle çok fazla alınacak bir şey olmadığını, gelen malların hemen tükendiğini aktarıyor.

Daka mağazaları kararla ilgili açıklama yapmadı.

Muhabirimize göre, devlete ait mağazalar, ithalat yapabilmek için gereken doları 6,3 bolivardan alıyor. Ama özel sektör, piyasada bulunmadığı için doları kara borsadan yedi kat fazlasına aldıklarını söylüyor.

Maduro sık sık büyük şirketleri stokçuluk yapmakla suçluyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Venezuela'da enflasyon oranı yüzde 54 civarında.

Ekonomik sorunlar, Maduro'nun siyasi desteğini zayıflatıyor.

Ülkede 8 Aralık'ta yerel seçimler yapılacak.