Star Wars filmine sanal başvuru

İngiltere'de Yıldız Savaşları (Star Wars) filminde rol almak isteyen yüzlerce kişi seçmelere giremeyince, adaylara internet ortamından başvuru hakkı tanındı.

Seçmeler, Cumartesi günü İngiltere’nin Bristol kentinde başladı, fakat talebin çok olması nedeniyle kuyruklar denemeler başlamadan sona erdirildi.

Yapımcı şirket Lucasfilm, filmde rol almak isteyenlerin internet aracılığıyla gönderebilecekleri bir video ile seçmelere katılabileceklerini duyurdu.

Yapımcılar, Star Wars filminin yedinci bölümü için “ergenliğinin son yıllarındaki akıllı sokak kızı” ve “20’li yaşlardaki akıllı, yetenekli bir adam” rollerini üstlenecek iki oyuncu arıyor.

Bristol’ün ardından gelecek haftalarda Manchester, Glasgow, Dublin ve Londra’da da seçmeler yapılacak.

Lucasfilm yetkilileri, hafta sonu boyunca iki rol için Bristol’de 2 bin 500 kişiyi izledi.

Güvenlik yetkilileri, yine en az 2 bin 500 kişinin ise yoğun sıra yüzünden denemelere katılamadan kapıdan döndüğünü ifade ediyor.

Seçmelere katılmaya çalışanlardan Josh McGrillen, “Tüm süreç tam bir kargaşaydı. Gelen yüzlerce kişiyi düzene sokabilecek alt yapıları yoktu. Benim gibi birçok kişi sabahın köründe sıraya girmediği için kapıdan döndü. Önceden kayıt sistemi uygulanmalıydı çünkü çoğu aday Bristol’e gelebilmek için çok uzaklardan seyahat etti” diyor.

BBC’ye konuşan Hayley Mogridge de, oğlunun seçmelere sabah saat 10.45’te geldiğini, iki saat yağmur altında bekledikten sonra kapıdan döndürüldüğünü söyledi.

Mogridge’in oğlu, Pazar günü de seçmelere katılmak için ‘öğrenci kredisini Bristol’deki ucuz bir otel odasına harcamak zorunda’ kalmış.

Lucasfilm’de çalışan reklamcı Barbara Gamlen, Cumartesi günü seçmelere katılanlardan 75’inin Star Wars ekibi önünde senaryodan bir bölüm okumak için geri çağrıldığını söyledi.

Star Wars filminde rol almak isteyenler için ABD’de de seçmeler düzenleniyor.

İlgili haberler