Suriye'de savaşan Türk gençler

İngiliz gazetesi Guardian Suriye'deki çatışmalarda uluslararası gündemin ön sıralarında olmayan bir konuya dikkat çekiyor: Türkiye'den Suriye'de savaşmaya giden gençler...

Gazete, Türkiye'den bir çok gencin, el Kaide tarafından Suriye'de cihat saflarına çekildiğini yazıyor.

Ana babalar da çaresizlik içinde çocuklarını arıyor.

Fatih Yıldız'ın öyküsü

Guardian bunlardan biri olan Fatih Yıldız'ın öyküsünü aktarıyor.

İki oğlu el Kaide tarafından cihada katılmaya ikna edilen Fatih Yıldız, çocuklarının izini sonunda, Halep yakınlarındaki bir gerilla kampında bulmuş.

Yıldız, Trabzonlu olduğu ileri sürülen, yerel el Kaide komutanından çocuklarını kendisine teslim etmesini istemiş.

Aldığı yanıt ise şu olmuş: "Onlar şehit olmak için buradaş sen kafir misin ki onların elinden cennete gitme fırsatını almaya çalışıyorsun".

Guardian Yıldız'ın "elimde silah olsa o herifi orada vururdum" dediğini aktarıyor.

Baba Yıldız, 20'li yaşlarındaki oğullarını ne görebilmiş ne de onlarla konuşabilmiş.

Farklı ülkelerden savaşçılar

Yıldız bu islamcı savaşçılar arasında Türklerin yanısıra, Çeçenler, Cezayirliler, Libyalılar ve Avrupalıların da olduğunu belirtiyor.

Diyarbakırlı Ali Kara da fabrikada çalışmaya gideceğini söyleyerek evden ayrılan oğlunun, önce izini kaybettiğini, aylar sonra da bir arkadaşından oğlunun Suriye'de "şehit" olduğunu öğrendiğini anlatıyor.

Gazete Türkiye'nin Suriye'de faaliyet gösteren radikal islamcı örgütlere "destek vermesi veya bu faaliyetleri görmezden gelmesinin" giderek daha fazla tepki çektiğini belirtiyor.

Guardian, Fatih Yıldız'ın şu sözlerini de aktarıyor: "Halep'te konuştuğum bir çok kişi bana Esad'ı bu savaşçılara tercih ettiklerini, bu grupların hayatı onlar için cehenneme çevirdiğini söyledi".

İlgili haberler